Indywidualna odpowiedzialność uczestników bójki lub pobicia
Udział w bójce lub pobiciu (art. 158 k.k.)
Gdy da się ustalić, który ze sprawców bójki spowodował obrażenia skutkujące śmierć ofiary, ponosi on indywidualną odpowiedzialność za skutek śmiertelny, a pozostali uczestnicy za umyślny udział w bójce, jeżeli przewidywali albo mogli przewidzieć to następstwo zajścia, w którym uczestniczyli. Nie każdy z uczestników bójki musi działać z takim samym zamiarem, czy taką samą agresją, więc nie wszyscy muszą ponosić podobną odpowiedzialność. Chodzi o taką temperaturę całego zajścia, w której skutek śmiertelny jawi się dla każdego ze sprawców jako prawdopodobny i realny.
Wyrok SA w Krakowie z dnia 30 listopada 2016 r., II AKa 202/16
Standard: 14606 (pełna treść orzeczenia)
W opisach czynów zarzucanych obu oskarżonym, których dotyczy kasacja, wyraźnie wskazano, że każdy z nich, biorąc udział w bójce, w której różne osoby doznały różnych obrażeń ciała, jednocześnie sam spowodował u innej osoby obrażenia, które naruszyły czynności jej ciała na okres powyżej 7 dni, stąd czyny tych oskarżonych kwalifikowano kumulatywnie z art. 158 § 1 w zb. z art. 157 § 1 k.k. i w zw. z art. 11 § 2 k.k., podczas gdy u pozostałych uczestników bójki - jedynie z art. 158 § 1 k.k.
Taka kwalifikacja była w pełni prawidłowa, gdyż przyjmuje się, że jeżeli uczestnik bójki, w której człowiek narażony był na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, spowodował umyślnie naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia innej osoby na czas powyżej 7 dni, to czyn jego, dla pełnej charakterystyki prawnokarnej, powinien być kwalifikowany jako jedno przestępstwo określone właśnie w powołanych wyżej przepisach (zob. wyrok SN z dnia 11 lutego 2003 r., IV KKN 243/00).
Wyrok SN z dnia 4 października 2005 r., V KK 211/05
Standard: 25600 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 41442