Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego jako przedsiębiorca
Przedsiębiorca; działalność gospodarcza (art. 43[1] k.c.)
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego jest samorządową wojewódzką osobą prawną, powiązaną z samorządem terytorialnym na szczeblu regionalnym. Nie spełnia warunków do sklasyfikowania go jako przedsiębiorcę, w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców, a co za tym idzie - nie jest uprawniony do dofinansowania z art. 15zzb, o które ubiegać mogą się jedynie przedsiębiorcy z sektora MŚP.
Wyrok WSA z dnia 19 maja 2021 r., I SA/Bk 207/21
Standard: 73742 (pełna treść orzeczenia)
WORD wykonuje czynności mieszczące się w pojęciu działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Głównym celem statutowym działalności skarżącego jest organizacja egzaminów państwowych sprawdzających kwalifikacje osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz kierującymi pojazdami. Jednakże oprócz egzaminów państwowych na prawo jazdy skarżący organizuje kursy dokształcające kierowców wykonujących transport drogowy, kursy dokształcające dla kierowców przewożących towary niebezpieczne, organizuje szkolenia dla kandydatów na instruktorów nauki jazdy i instruktorów nauki jazdy, prowadzi szkolenia w zakresie kierowania ruchem drogowym. Ta działalność stanowi o prowadzeniu przez skarżącego również działalności ośrodka szkoleniowego. Zgodnie z treścią art. 39g ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r., Nr 125, poz. 874 z późn. zm.) działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia stanowi działalność regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2014r. o swobodzie gospodarczej i wymaga uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia. Ze znajdującego się w aktach administracyjnych niniejszej sprawy zaświadczenia Wojewody z dnia [...] września 2009 r. wynika, że WORD wpisany jest pod nr OS 14 F, na podstawie art. 39g ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r., Nr 125, poz. 874 z późn. zm.) do rejestru przedsiębiorców prowadzących szkolenia.
W ocenie Sądu okoliczność prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, w żadnym przypadku nie wyłącza możliwości stwierdzenia, że wykonywana na tej podstawie przez WORD działalność spełniała także definicję działalności gospodarczej zawartą w innych ustawach, w tym w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej oraz w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Tym bardziej, że ustawa Prawo o ruchu drogowym posługując się pojęciem działalności gospodarczej, nie wprowadza odrębnej definicji tego pojęcia (por. wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 13 czerwca 2013 r. I SA/Bd 279/13).
Wyrok WSA z dnia 10 kwietnia 2014 r., I SA/Go 93/14
Standard: 73743 (pełna treść orzeczenia)