Wpis do księgi wieczystej - jako właściciela - nabywcy nieruchomości na podstawie bezskutecznej czynności upadłego
Skutki bezskuteczności czynności upadłego; uzupełnienie masy upadłości (art. 134 p.u.)
Wpis w księdze wieczystej - jako właściciela - nabywcy nieruchomości na podstawie czynności upadłego, której bezskuteczność została stwierdzona przez sąd na podstawie art. 134 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (jedn. tekst: Dz.U z 2015 r., poz. 233 ze zm.), nie stoi na przeszkodzie ujawnieniu nabywcy tej nieruchomości jako jej właściciela na podstawie umowy sprzedaży zawartej następnie z syndykiem masy upadłości.
Okoliczność, że w księdze wieczystej figuruje nadal jako właściciel kontrahent upadłego z bezskutecznej czynności czyli O. sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej nie stanowi przeszkody do ujawnienia wnioskodawcy - na podstawie ważnej umowy sprzedaży zawartej z syndykiem w formie aktu notarialnego - jako właściciela nieruchomości w dziale II księgi oraz rozstrzygnięcia zasadności pozostałych wniosków nabywcy o wpis (wykreślenie) w świetle art. 313 p.u.n. Syndyk jest bowiem w takiej sytuacji osobą uprawnioną z mocy przepisów p.u.n. do rozporządzenia cudzą nieruchomością (por. wyrok SN z dnia 6 września 2013 r., V CSK 454/12). Jest to sytuacja podobna do egzekucyjnej sprzedaży przez komornika na podstawie art. 532 k.c. nieruchomości osoby trzeciej w oparciu o tytuł wykonawczy przeciwko dłużnikowi oraz prawomocny wyrok uwzględniający skargę pauliańską pokrzywdzonego wierzyciela i uznający czynność rozporządzającą między dłużnikiem i pozwaną osobą trzecią za bezskuteczną wobec powoda.
Prawomocny wyrok Sądu nakazujący wydanie nieruchomości do masy upadłości nie stanowi podstawy do ujawnienia w księdze wieczystej stanu prawnego nieruchomości istniejącego przed zawarciem umowy uznanej następnie za bezskuteczną wobec masy upadłości (por. postanowienie SN z dnia 13 grudnia 2012 r., V CSK 39/12).
Względny charakter bezskuteczności czynności prawnej upadłego stanowiącej podstawę wpisu do księgi wieczystej nie powoduje niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze z rzeczywistym stanem prawnym w rozumieniu art. 10 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece - tekst. jedn.: Dz.U. z 2013 r., poz.707 ze zm. (por. wyrok SN z dnia 29 września 2000 r., V CKN 93/00).
Postanowienie SN z dnia 23 lutego 2017 r., V CSK 297/16
Postanowienie SN z dnia 23 lutego 2017 r., V CSK 297/16
Standard: 47828 (pełna treść orzeczenia)