Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Konsultacje pracodawcy z zakładową organizacją związkową (art. 52 § 3 k.p.)

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika bez wypowiedzenia (art. 52 k.p.)

Z art. 52 § 3 k.p. wynika, że w sprawie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia pracodawca jest obowiązany zasięgnąć opinii „reprezentującej” pracownika zakładowej organizacji związkowej. Chodzi więc zarówno o pracownika, który jest członkiem związku, jak i o pracownika niezrzeszonego, co do którego związek zawodowy - stosownie do art. 7 ust. 2 zdanie drugie ustawy o związkach zawodowych - podjął się obrony jego praw i interesów wobec pracodawcy. Jeżeli natomiast pracownik niezrzeszony w związku nie wskaże zakładowej organizacji związkowej albo wskazana organizacja nie wyrazi zgody na obronę praw pracownika, pracodawca nie ma obowiązku zwracania się o opinię.

Pracodawca nie ma obowiązku ponawiania wniosku o informację o pracownikach korzystających z obrony związku zawodowego przed podjęciem każdej czynności wymagającej współdziałania ze związkami zawodowymi. Rzeczą związku zawodowego jest bowiem aktualizacja wykazu tych pracowników (por. wyrok z dnia 23 stycznia 2002 r., I PKN 809/00 oraz wyrok z dnia 10 października 2002 r., I PKN 529/01).

Wyrok SN z dnia 5 lipca 2002 r., I PKN 389/01

Standard: 61369 (pełna treść orzeczenia)

Udział członka rady zakładowej w posiedzeniu aktywu zakładowego rozpatrującego sprawę rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy nie zwalnia kierownika zakładu pracy od obowiązku zwrócenia się do rady zakładowej o wyrażenie opinii co do zasadności rozwiązania umowy. Pogląd bowiem tego zespołu, a także stanowisko wyrażone przez członka rady zakładowej nie mogą zastąpić opinii rady zakładowej (art. 52 § 3 k.p.).

Obowiązujące przepisy nie określają, w jakiej formie kierownik zakładu pracy ma zwrócić się do rady zakładowej o wyrażenie opinii w sprawie rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 52 § 3 k.p.). Może zatem uczynić to nawet ustnie. Niewątpliwie jest jednak obowiązek dopełnienia tej czynności.

Złożona zatem w sprawie opinia bez względu na to, czy zawiera ona stanowisko rady zakładowej, czy też jedynie podaje - na co wskazuje jej treść - pogląd aktywu zakładowego, nie miałoby istotnego znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy, jeżeli zostałoby ustalone, że kierownik zakładu pracy zwrócił się do rady zakładowej o wyrażenie opinii. Po dopełnieniu bowiem tej powinności, niezależnie od stanowiska rady zakładowej, kierownik zakładu pracy decyduje o rozwiązaniu umowy. Naruszenie natomiast przepisów o postępowaniu przy rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia stanowi niespełnienie obowiązku zasięgnięcia opinii rady zakładowej.

Wyrok SN z dnia 17 grudnia 1975 r., I PRN 40/75

Standard: 31023 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.