Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wyrok z dnia 2004-03-31 sygn. II CK 102/03

Numer BOS: 2222845
Data orzeczenia: 2004-03-31
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt II CK 102/03

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 31 marca 2004 r.

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Kazimierz Zawada (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Mirosław Bączyk

SSA Katarzyna Tyczka-Rote

Protokolant Anna Jasińska

w sprawie z powództwa A. B.

przeciwko Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" w P.

o zapłatę

i z powództwa wzajemnego Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" w P.

przeciwko A. B.

o zapłatę,

po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 25 marca 2004 r.,

kasacji powoda (pozwanego wzajemnego)

od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]

z dnia 12 września 2002 r., sygn. akt I ACa [...],

oddala kasację.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 sierpnia 2001 r. Sąd Okręgowy oddalił powództwo główne A. B. przeciwko Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej „[...]” w P. o zapłatę 64 000 zł z ustawowymi odsetkami od 18 grudnia 1997 r. i zasądził od niego na rzecz Spółdzielni na skutek jej powództwa wzajemnego kwotę 21 001,49 zł z ustawowymi odsetkami od 25 lutego 1998 r.

Apelacja A. B. od tego wyroku została oddalona przez Sąd Apelacyjny wyrokiem z dnia 12 września 2002 r.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w zakresie oddalającym apelację A. B. opierał się na następujących ustaleniach faktycznych. Dnia 30 grudnia 1993 r. A. B. zawarł ze Spółdzielnią umowę, w której Spółdzielnia zobowiązała się przydzielić mu własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr 4 przy ul. C. w P., a on wpłacić na jej konto w czterech ratach wkład budowlany w wysokości 477 000 000 (starych) zł; termin zapłaty ostatniej raty został określony na 15 maja 1994 r. Dnia 21 marca 1994 r. Spółdzielnia przydzieliła A. B. własnościowe spółdzielcze prawo do wymienionego lokalu. W tym dniu budynek, w którym znajdował się ten lokal, nie był jeszcze ukończony. Spółdzielnia uznając, że A. B. nie płacąc ostatniej raty odstąpił od zawartej z nią umowy przydzieliła własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu nr 4 przy ul. C. innym członkom: małżonkom E. i G. S.. Klucze do lokalu dostali oni 2 grudnia 1994 r. Sąd Wojewódzki wyrokiem z dnia 1 marca 1996 r. nakazał Spółdzielni i małżonkom S. wydać lokal A. B.. Wydanie lokalu nastąpiło 22 lipca 1997 r., a 20 października 1997 r. A. B. i jego żona lokal ten sprzedali.

Sąd Apelacyjny uznał żądanie A. B. zapłacenia mu przez Spółdzielnię 64 000 zł tytułem naprawienia szkody wynikłej z niemożności korzystania przez niego z przydzielonego mu lokalu w okresie od 2 grudnia 1994 r. do 22 lipca 1997 r. za bezzasadne w świetle art. 224 § 2 w związku z art. 251 k.c. Wskazał, że według art. 251 k.c. przepisy o ochronie własności stosuje się do ochrony ograniczonych praw rzeczowych odpowiednio. W związku z tym należało mieć na uwadze specyfikę posiadania spornego lokalu przez Spółdzielnię, wyrażającą się tym, że przysługiwała jej do tego lokalu własność, wykonywana nie tyle w jej interesie, co w interesie członków. Poza tym A. B. w okresie objętym pozwem nie ponosił kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości spółdzielczej. W konsekwencji, wskazane odmienności w porównaniu z sytuacjami, do których art. 224 §2 k.c. stosuje się wprost, wykluczały zastosowanie tego przepisu w sprawie na podstawie odesłania zawartego w art. 251 k.c.

Przytaczając jako podstawy kasacyjne naruszenie przepisów art. 224 § 2 i art. 225 w związku z art. 251 k.c. A. B. zaskarżył wyrok Sądu Apelacyjnego w części odnoszącej się do powództwa głównego.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Na obecnym etapie postępowania spór między stronami ogniskuje się wyłącznie wokół możliwości zastosowania w sprawie z mocy odesłania zawartego w art. 251 k.c. przepisów art. 224 §2 i art. 225 k.c., a ściśle – istnienia w sprawie podstaw do zasądzenia od Spółdzielni na rzecz A. B., stosownie do wskazanych przepisów, wynagrodzenia za korzystanie z lokalu w okresie objętym pozwem.

Roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy przysługujące właścicielowi wobec posiadacza samoistnego (art. 224 § 2 i art. 225 k.c.) lub wobec posiadacza zależnego (art. 230 k.c.) należy do tzw. roszczeń uzupełniających roszczenie właściciela o wydanie rzeczy, czyli, innymi słowy, do roszczeń uzupełniających roszczenie windykacyjne. Jako roszczenie uzupełniające roszczenie windykacyjne pozostaje ono z nim w ścisłym związku. Związek ten wyraża się tym, że jest ono uwarunkowane ziszczeniem się przesłanek uzasadniających roszczenie windykacyjne (warunek konieczny, ale nie wystarczający).

W myśl art. 222 § 1 k.c., roszczenie windykacyjne przysługuje właścicielowi przeciwko osobie, która bez podstawy prawnej włada faktycznie jego rzeczą. Czynnie materialnie legitymowany jest więc tu wyłącznie właściciel, a biernie materialnie legitymowany – wyłącznie ten, kto bez podstawy prawnej faktycznie włada jego rzeczą, a zatem – w zależności od okoliczności konkretnego przypadku: posiadacz samoistny rzeczy lub posiadacz zależny rzeczy albo jej dzierżyciel. W rezultacie, jeżeli nie mający tytułu prawnego posiadacz samoistny oddał rzecz (skądinąd nadal zachowując swój status posiadacza samoistnego – art. 337 k.c.) w faktyczne władanie posiadaczowi zależnemu, roszczenie windykacyjne przysługuje właścicielowi wobec posiadacza zależnego i – należy podkreślić – tylko wobec niego. Zapatrywanie wyrażone w jednej z wypowiedzi piśmiennictwa, że jeżeli ”rzecz znajduje się w posiadaniu zależnym, to roszczenie windykacyjne powinno być skierowane przeciwko posiadaczowi zależnemu i posiadaczowi samoistnemu, albowiem z istoty takiego stosunku prawnego wynika, że wyrok ma dotyczyć wszystkich tych współuczestników (współuczestnictwo jednolite – art. 73 § 2 k.p.c.)” – pozostaje, jak trafnie zwrócono uwagę w literaturze przedmiotu, w sprzeczności zarówno z art. 222 § 1 k.c., jak i art. 73 § 2 k.p.c.

W konsekwencji wspomnianego ścisłego związku z roszczeniem windykacyjnym omawiane roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy może więc przysługiwać właścicielowi tylko wobec posiadacza (dzierżyciela – należy przypomnieć – przepisy art. 224 § 2, art. 225 i 230 k.c. nie wymieniają), który w danym okresie bezprawnie faktycznie władał rzeczą; mógłby zatem być w tym okresie biernie legitymowany w świetle art. 222 § 1 k.c. Jedyny wyjątek od tego należy dopuścić w sytuacji, w której w danym okresie rzeczą faktycznie władał dzierżyciel. W tej sytuacji zobowiązany do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy może być posiadacz, za którego dzierżyciel władał rzeczą. W takim bowiem układzie podmiotowym rzeczą faktyczne włada w istocie także posiadacz. Należy zaznaczyć, że gdy posiadacz wykonuje posiadanie za pośrednictwem dzierżyciela, w piśmiennictwie trafnie dopuszcza się skierowanie roszczenia windykacyjnego wobec dzierżyciela lub wobec posiadacza (por. J. Ignatowicz, w: Kodeks cywilny. Komentarz, t. II, Warszawa 1972, s. 592).

Wymaganie dla powstania roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy ziszczenia się przesłanek uzasadniających roszczenie windykacyjne jest odpowiednio aktualne także w zakresie zastosowania art. 224 § 2, art. 225 i 230 k.c. na podstawie odesłania zawartego w art. 251 k.c. Dopiero spełnienie się tego wymagania otwiera badanie dalszych przesłanek wynikających z art. 224 § 2 lub art. 225 k.c., jak też tego, czy specyfika rozpatrywanej sprawy o ochronę ograniczonego prawa rzeczowego pozwala na odpowiednie zastosowanie w niej wymienionych przepisów. W sprawie o wynagrodzenie za korzystanie z lokalu wszczętej przez osobę, której przysługiwało do lokalu spółdzielcze własnościowe

prawo, oznacza to konieczność wykazania przede wszystkim tego, że pozwany w okresie objętym pozwem władał faktycznie lokalem tak, iż powodowi przysługiwało wobec niego roszczenie o wydanie lokalu na podstawie odpowiednio stosowanego art. 222 § 1 k.c.

Stan faktyczny stanowiący podstawę wydania zaskarżonego wyroku nie pozwał na stwierdzenie powyższej przesłanki. Nie dawał podstaw do przyjęcia po stronie Spółdzielni władania lokalem w sposób określony w art. 222 § 2 k.c. W powyższy sposób lokalem władali małżonkowie S.. Co najwyższej więc wobec nich można by rozpatrywać – nie przesądzając w tym miejscu pozytywnego lub negatywnego rozstrzygnięcia tej kwestii – dopuszczalność stosowania na podstawie art. 251 k.c. przepisu art. 224 § 2 k.c. w zakresie obejmującym roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy.

W konsekwencji, uznając zaskarżony wyrok za odpowiadający prawu, należało skargę kasacyjną oddalić (art. 39312 k.p.c.).

Treść orzeczenia została pozyskana od organu orzekającego na podstawie dostępu do informacji publicznej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.