Wyrok z dnia 2000-09-06 sygn. II CKN 322/00

Numer BOS: 2192624
Data orzeczenia: 2000-09-06
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt II CKN 322/00

Wyrok z dnia 6 września 2000 r.

Przewodniczący: SSN Tadeusz Żyznowski.

Sędziowie SN: Bronisław Czech, Marian Kocon (spraw.).

Protokolant: Anna Banasiuk.

Uzasadnienie

Sąd Wojewódzki w Szczecinie wyrokiem z dnia 24 kwietnia 1998 r. oddalił apelację pozwanej od wyroku Sądu Rejonowego w Gryfinie z dnia 10 lutego 1998 r., którym tenże Sąd nakazał pozwanej Krystynie M., aby wydała powodom Janowi J. i Wioletcie J. bliżej opisany lokal mieszkalny. U podłoża tego rozstrzygnięcia legło zapatrywanie prawne, że pozwana na podstawie umowy przedwstępnej sprzedaży spornego lokalu nie nabyła skutecznego wobec powodów prawa do korzystania z niego.

Kasacja pozwanej - oparta na obu podstawach z art. 3931 k.p.c. - zawiera zarzut naruszenia prawa procesowego, mianowicie art. 328 § 2, 233 § 1 i 316 k.p.c., a także prawa materialnego art. 715, 716 k.c., i zmierza do uchylenia zaskarżonego wyroku oraz przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.

Najwyższy zważył, co następuje:

Istota podniesionych w kasacji zarzutów sprowadza się do kwestionowania przytoczonego zapatrywania Sądów niższych instancji.

Kluczową kwestią w sprawie jest więc odpowiedź na pytanie, czy na podstawie wskazanej umowy przedwstępnej doszło do nabycia przez pozwaną skutecznych względem powodów uprawnień do korzystania ze spornego lokalu.

Właściwe dla rozstrzygnięcia tej kwestii są przepisy kodeksu cywilnego o zawarciu umowy, przeniesieniu ograniczonych praw rzeczowych na nieruchomości (art. 2451 k.c.), a ponadto art. 223 Prawa spółdzielczego.

Na gruncie wymienionych przepisów nie budzi wątpliwości, że pozwana w drodze umowy przedwstępnej, o jaką chodzi w sprawie, nie nabyła spółdzielczego własnościowego prawa do spornego lokalu, i że to prawo do tego lokalu nadal posiadają powodowie.

Do ochrony owego prawa stosownie do art. 251 k.c., w myśl którego do ochrony praw rzeczowych ograniczonych stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności, ma zastosowanie art. 222 § 1 k.c. Przewidziane w tym przepisie roszczenie windykacyjne jest roszczeniem właściciela o wydanie rzeczy, która znajduje się we władaniu innej osoby. Jest zaś rzeczą obojętną, z punktu widzenia skuteczności tego roszczenia, że, jak w sprawie, powodowie sporny lokal mieszkalny oddali pozwanej w posiadanie na podstawie umowy przedwstępnej, skoro umowa sprzedaży tego lokalu nie doszła do skutku.

Mając te okoliczności na uwadze Sąd Najwyższy oddalił kasację na podstawie art. 39312 k.p.c.

Treść orzeczenia została pozyskana od organu orzekającego na podstawie dostępu do informacji publicznej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.