Postanowienie z dnia 1976-09-08 sygn. I PR 129/76

Numer BOS: 1986083
Data orzeczenia: 1976-09-08
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt I PR 129/76

Postanowienie z dnia 8 września 1976 r.

W sprawie, w której przedmiotem żądania jest wyłącznie roszczenie o przywrócenie do pracy, przepis art. 174 § 1 pkt 1 k.p.c. w związku z art. 72 ustawy o o.s.p. i u.s. nie ma zastosowania i w razie śmierci wnioskodawcy postępowanie sądowe podlega z mocy art. 355 § 1 k.p.c. w związku z art. 72 ustawy o o.s.p. i u.s. umorzeniu, gdyż wydanie w sprawie orzeczenia stało się zbędne.

Przewodniczący: sędzia J. Knap. Sędziowie: E. Berutowicz, K. Zieliński (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu sprawy z wniosku Karola Ł. przeciwko Centralnemu Ośrodkowi Sportu i Turystyki - Oddział w W. o przywrócenie do pracy, na skutek odwołania wnioskodawcy od wyroku Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku z siedzibą w Gdyni z dnia 31 maja 1976 r.

postanowił umorzyć postępowanie.

Uzasadnienie

Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych rozpoznając sprawę wnioskodawcy o przywrócenie do pracy oddalił wniosek odstępując od obciążenia wnioskodawcy kosztami procesu należnymi pozwanemu Centralnemu Ośrodkowi Sportu - Oddział w W.

Sprawa rozpoznawana była uprzednio kolejno przez Sąd Powiatowy w Pucku oraz przez Sąd Rejonowy w Wejherowie.

Wnioskodawca złożył odwołanie od orzeczenia Okręgowego Sądu i domagał się zmiany tego orzeczenia przez uwzględnienie wniosku o przywrócenie do pracy.

Przed wyznaczeniem rozprawy odwoławczej żona wnioskodawcy złożyła akt zgonu wnioskodawcy, a zarazem wniosek o zawieszenie postępowania do czasu przedłożenia postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Z mocy art. 174 § 1 pkt 1 k.p.c. w związku z art. 72 ustawy o o.s.p. i u.s. sąd zawiesza postępowanie z urzędu m.in. w razie śmierci strony i następnie postanowi podjąć postępowanie z urzędu, gdy ustanie przyczyna zawieszenia, a w szczególności, gdy zawieszenie nastąpiło w razie śmierci strony, z chwilą zgłoszenia się lub wskazania następców prawnych zmarłego albo z chwilą ustanowienia we właściwej drodze kuratora spadku (art. 180 pkt 1 k.p.c).

Wnioskodawca dochodził wyłącznie przywrócenia do pracy, a więc prawa, które jemu tylko przysługiwało i które z jego śmiercią wygasło.

Osobisty charakter prawa o przywrócenie do pracy sprawia, że prawo to nie należy do spadku, jako ściśle związane z osobą zmarłego (art. 292 § 2 k.c.).

Wnioskodawca nie dochodził natomiast w sprawie roszczeń majątkowych, a w szczególności odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie przez zakład pracy umowy o pracę bez wypowiedzenia, która to należność wchodzi w skład spadku (art. 922 k.c.) i uzasadniałaby zawieszenie postępowania w sprawie.

W sprawie, w której przedmiotem żądania jest wyłącznie roszczenie o przywrócenie do pracy, przepis art. 174 § 1 pkt 1 k.p.c. w związku z art. 72 ustawy o o.s.p. i u.s. nie ma zastosowania i w razie śmierci wnioskodawcy postępowanie podlega z mocy art. 355 § 1 k.p.c. w związku z art. 72 ustawy o o.s.p. i u.s. umorzeniu, gdyż wydanie w sprawie orzeczenia stało się zbędne.

Wobec zaskarżenia przez wnioskodawcę niezgodnego z prawem rozwiązania przez zakład pracy umowy o pracę bez wypowiedzenia wynikły na tym tle spór pozostaje nie rozstrzygnięty. Umorzeniem objęte jest bowiem nie tylko postępowanie odwoławcze, ale również postępowanie toczące się przed organami w pierwszej instancji.

OSNC 1977 r., Nr 1, poz. 18

Treść orzeczenia pochodzi z Urzędowego Zbioru Orzeczeń SN

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.