Art. 386. Uwzględnienie apelacji; rozstrzygnięcia sądu odwoławczego
Kodeks postępowania cywilnego
§ 1. W razie uwzględnienia apelacji sąd drugiej instancji zmienia zaskarżony wyrok i orzeka co do istoty sprawy.
§ 2. W razie stwierdzenia nieważności postępowania sąd drugiej instancji uchyla zaskarżony wyrok, znosi postępowanie w zakresie dotkniętym nieważnością i przekazuje sprawę sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania.
§ 3. Jeżeli pozew ulega odrzuceniu albo zachodzi podstawa do umorzenia postępowania, sąd drugiej instancji uchyla wyrok oraz odrzuca pozew lub umarza postępowanie.
§ 4. Poza wypadkami określonymi w § 2 i 3 sąd drugiej instancji może uchylić zaskarżony wyrok i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania tylko w razie nierozpoznania przez sąd pierwszej instancji istoty sprawy albo gdy wydanie wyroku wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego w całości.
§ 5. W przypadku uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sąd rozpoznaje ją w tym samym składzie, chyba że nie jest to możliwe lub powodowałoby nadmierną zwłokę w postępowaniu.
§ 6. Ocena prawna wyrażona w uzasadnieniu wyroku sądu drugiej instancji wiąże zarówno sąd, któremu sprawa została przekazana, jak i sąd drugiej instancji, przy ponownym rozpoznaniu sprawy. Nie dotyczy to jednak przypadku, gdy nastąpiła zmiana stanu prawnego lub faktycznego, albo po wydaniu wyroku sądu drugiej instancji Sąd Najwyższy w uchwale rozstrzygającej zagadnienie prawne wyraził odmienną ocenę prawną.
- Zniesienie postępowania dotkniętego nieważnością (art. 386 § 2 k.p.c.)
- Uchylenie wyroku i odrzucenie pozwu albo umorzenie postępowania przez sąd drugiej instancji (art. 386 § 3 k.p.c.)
- Uchylenie orzeczenia sądu I instancji do ponownego rozpoznania (art. 386 § 4 i 5 k.p.c.)
- Związanie sądu oceną prawną i wskazaniami co do dalszego postępowania (art. 386 § 6 i art. 398[20] k.p.c.)
- Oddalenie apelacji jako orzeczenie co do istoty sprawy
- Wytyk judykacyjny (art. 40 u.s.p.)
- Zarzut kasacyjny naruszenia art. 386 § 1 k.p.c.