Zniesienie postępowania dotkniętego nieważnością (art. 386 § 2 k.p.c.)
Uwzględnienie apelacji; rozstrzygnięcia sądu odwoławczego (art. 386 k.p.c.)
Zażalenie do Sądu Najwyższego przysługuje również w razie uchylenia przez sąd drugiej instancji wyroku sądu pierwszej instancji, zniesienia postępowania w zakresie dotkniętym nieważnością i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania (art. 3941 § 11 w związku z art. 386 § 2 k.p.c.) (por. postanowienie SN z dnia 5 grudnia 2012 r., I CZ 177/12).
Postanowienie SN z dnia 31 stycznia 2018 r., I CZ 8/18
Standard: 68780 (pełna treść orzeczenia)
Wymieniony w art. 386 § 2 k.p.c. obowiązek zniesienia postępowania dotkniętego nieważnością, stanowi tylko konsekwencję przyjęcia przez sąd drugiej instancji, że w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji doszło do nieważności postępowania.
Zniesienie postępowania w zakresie dotkniętym nieważnością stanowi odrębne rozstrzygnięcie związane z uchyleniem orzeczenia z przyczyny określonej w art. 386 § 2 k.p.c.
Nie zawsze zachodzi potrzeba zniesienia postępowania. Tak jest w przypadku, gdy przyczyna nieważności postępowania dotyczyła wyłącznie etapu wyrokowania przez sąd pierwszej instancji, wystarczające jest bowiem uchylenie wyroku sądu pierwszej instancji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.
Zażalenie, w którym kwestionuje się zakres zniesienia postępowania dotkniętego nieważnością, akceptując jednocześnie przyjętą przez sąd drugiej instancji przyczynę nieważności postępowania i jej skutek w postaci uchylenia wyroku sądu pierwszej instancji i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania, w istocie nie zwraca się o poddanie kontroli Sądu Najwyższego podstawy uchylenia wyroku sądu pierwszej instancji i przekazania sprawy do ponownego postępowania, tak jak to przewiduje art. 3941 § 11 k.p.c. Ponieważ ustawa nie przewiduje szerszego zastosowania przewidzianego w tym artykule szczególnego środka odwoławczego skierowanego do Sądu Najwyższego, zażalenie powódki należy uznać za niedopuszczalne.
Postanowienie SN z dnia 21 lutego 2013 r., IV CZ 174/12
Standard: 68779 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 29748