Art. 108. Przesłanki stosowania i rodzaje kar porządkowych
Kodeks pracy
§ 1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:
1) karę upomnienia;
2) karę nagany.
§ 2. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości albo w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu lub spożywanie alkoholu lub zażywanie środka działającego podobnie do alkoholu w czasie pracy – pracodawca może również stosować karę pieniężną.
§ 3. Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 1–3.
§ 4. Wpływy z kar pieniężnych przeznacza się na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Przesłanki stosowania kary porządkowej
- Zamknięty katalog podstaw i kar porządkowych; zakaz stosowania pozakodeksowych kar porządkowych
- Przewinienie będące podstawą nałożenia kary porządkowej jako przyczyna wypowiedzenia
- Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia po wcześniejszym ukaraniu kara porządkową
- Droga sądowa w sprawie o uchylenie kary porządkowej (art. 108 k.p.)
- Kara pieniężna z tytułu nietrzeźwości lub odurzenia pracownika (art. 108 § 2 k.p.)