Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Usuwanie braków formalnych wniosków

Odpowiednie stosowanie przepisów postępowania cywilnego w prawie upadłościowym (art. 35 Pr.Up.)

Wniosek o ogłoszenie upadłości, jako pismo procesowe, winien spełniać wymogi określone w art. 22 i 23 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe. W przypadku wniosku składanego przez dłużnika, stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 2 winien od dołączyć bilans sporządzony (przez tegoż dłużnika) dla celów postępowania, na dzień przypadający w okresie trzydziestu dni przed dniem złożenia wniosku.

Zgodnie z art. 130 § 1 k.p.c. w zw. z art. 35 prawa upadłościowego, jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa wnioskodawcę, pod rygorem zwrócenia wniosku, do poprawienia lub uzupełnienia go w terminie tygodniowym.

Postanowienie SO w Szczecinie z dnia 27 listopada 2017 r., VIII Gz 326/17

Standard: 16845 (pełna treść orzeczenia)

Sąd nie może podejmować za stronę (uczestnika postępowania) czynności procesowych związanych z usuwaniem braków formalnych wniosku [art. 35]

Braki i nieścisłości wniosku odnośnie zaległości płatniczych uczestniczki nie zostały usunięte także wraz z zażaleniem, czyli także w chwili rozpoznania zażalenia Sąd nie miał pełnej wiedzy o wierzycielach dłużniczki i datach powstania zadłużenia wobec poszczególnych wierzycieli.

Rzeczą Sądu w ramach postępowania o ogłoszenie upadłości " konsumenckiej" nie jest podejmowanie za stronę (uczestnika postępowania) czynności procesowych związanych z usuwaniem braków formalnych wniosku. Czynności podejmowane w celu usuwania braków pism procesowych są sformalizowanymi czynnościami procesowymi stron, nie mogą być zatem nimi obciążane organy procesowe (zob. uz. uchwały (7) NSA z dnia 18 grudnia 2013 r., I OPS 13/13). Niedopuszczalne byłoby przerzucanie na sąd obowiązku wykonywania czynności obciążających uczestnika postępowania (tak SN m.in. w postanowieniu z dnia 23 sierpnia 2000 r., II CKN 1014/00 oraz w uchwale Izby Cywilnej z dnia 27 lutego 2008 r., III CZP 135/07). Nawet trudna sytuacja osobista uczestniczki nie zwalnia jej z obowiązku określenia podstawowych danych wniosku o ogłoszenie upadłości, wymaganych do jego rozpoznania.

Zwrot wniosku nie zamyka jej drogi do ubiegania się o ogłoszenie upadłości " konsumenckiej". Może ona ponownie złożyć wniosek, z zaznaczeniem, że powinien on być kompletny. Może również uzupełnić go jeszcze do chwili zwrotu i żądać nadania mu biegu, jako wniesionemu w dacie uzupełnienia (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia z dnia 20 stycznia 1967 r., I CZ 149/66). Pomimo bowiem prawomocnego zarządzenia zwrotu pozwu (które nie zostało jeszcze wykonane) sprawę należy prowadzić dalej gdy strona o to wnosi, a braki będące przyczyną zarządzenia o zwrocie zostaną uzupełnione (§ 62 ust. 1 pkt 6 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 2003 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej, Dz. U. MS Nr 5, poz. 22 z późn. zm.).

Zapewnieniu właściwej realizacji praw procesowych uczestniczki, jeśli ma ona trudności w osobistym formułowaniu swojego stanowiska przed sądem służy instytucja pomocy prawnej z urzędu, o której przyznanie uczestniczka może wnosić w oparciu o przepis art. 117 k.p.c. Uczestniczka może ubiegać się odrębnie o uzyskanie świadczeń na warunkach określonych ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1255) - w ramach zorganizowanych przez właściwy powiat punktów darmowej pomocy prawnej.

Postanowienie SO w Bydgoszczy z dnia 23 sierpnia 2017 r., VIII Gz 96/17

Standard: 16844 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.