Przekazanie sprawy z sądu rejonowego do sądu okręgowego (art. 18 k.p.c.)
Właściwość rzeczowa (art. 16 – 18 k.p.c.) Właściwość rzeczowa sądu rejonowego (art. 16 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W razie przekazania przez Sąd Powiatowy sprawy do rozpoznania Sądowi Wojewódzkiemu na podstawie art. 18 § 1 k.p.c., Sąd Wojewódzki staje się sądem właściwym do jej rozpoznania także po uchyleniu przez Sąd Najwyższy jego orzeczenia (por. orzeczenie SN z dnia 30 kwietnia 1964 r. I PR 130/64).
Postanowienie SN z dnia 18 grudnia 1967 r., III PRN 81/67
Standard: 15827
Sąd powiatowy może w trybie art. 18 k.p.c. przekazać sprawę sądowi wojewódzkiemu również w toku ponownego jej rozpoznania, jeżeli nie dotyczy to zagadnienia prawnego wyjaśnionego już w uzasadnieniu orzeczenia uchylającego poprzedni wyrok.
Art. 18 k.p.c. uzależnia przekazanie sprawy jedynie od powstania przy rozpoznaniu sprawy w sądzie powiatowym zagadnienia prawnego budzącego poważne wątpliwości. Oczywiście nie byłoby dopuszczalne przekazanie sprawy w tym trybie sądowi wojewódzkiemu w wypadku, gdyby wątpliwości sądu powiatowego dotyczyły zagadnienia wyjaśnionego już w uzasadnieniu orzeczenia sądu rewizyjnego, który uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, sąd powiatowy bowiem, będąc związany oceną sądu rewizyjnego, nie mógłby bez naruszenia art. 389 k.p.c. poddawać tej oceny w wątpliwość. Jeżeli jednak zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości powstanie dopiero w toku ponownego rozpoznania sprawy, możliwe jest przekazanie sprawy do rozpoznania sądowi wojewódzkiemu również w tym stadium postępowania.
Dopuszczalność przekazania sprawy sądowi wojewódzkiemu w toku jej ponownego rozpoznania przez sąd powiatowy stwarza więc taką szczególną sytuację, w której po rozpoznaniu sprawy przez sąd wojewódzki w postępowaniu rewizyjnym ta sama sprawa będzie rozpoznana przez sąd wojewódzki jako sąd pierwszej instancji. Nie jest to zresztą jedyna tego rodzaju możliwość. W razie bowiem uchylenia wyroku sądu powiatowego przez sąd wojewódzki jako rewizyjny sąd ten przekazuje sprawę innemu właściwemu sądowi pierwszej instancji, jeżeli sąd, który sprawę rozpoznał, nie jest właściwy. Przepis art. 388 § 1 k.p.c., wyrażający przytoczoną wyżej zasadę, dotyczy niewątpliwie również właściwości rzeczowej. Jeżeli więc sąd powiatowy rozpoznał sprawę należącą do właściwości sądu wojewódzkiego, to sąd wojewódzki, w razie uwzględnienia rewizji i uchylenia zaskarżonego wyroku, przekaże sprawę właściwemu sądowi wojewódzkiemu.
Wyrok SN z dnia 11 października 1967 r., II CR 148/67
Standard: 16148 (pełna treść orzeczenia)