Roszczenie o wstrzymanie budowy (art. 347 k.c.)
Posiadanie (art. 336 k.c. - 352 k.c.)
Dopóki roboty są prowadzone tylko na nieruchomości budującego, dla posiadacza nieruchomości sąsiedniej może powstać tylko roszczenie o wstrzymanie budowy (oczywiście, jeśli spełnione są przesłanki określone w art. 347 k.c.). Z chwilą jednak , gdy roboty zostają rozszerzone na grunt sąsiedni, posiadanie tego gruntu zostaje bezpośrednio naruszone. Te czynności wypełniają - zgodnie z tym, co wyżej powiedziano - ustawowy stan faktyczny art. 344 k.c., a więc rodzą roszczenie o ochronę naruszonego posiadania. Okoliczność, że budowa jest prowadzona także na gruncie budującego, nie przeczy temu, gdyż nie niweczy faktu naruszenia posiadania.
Uchwała SN z dnia 12 września 1974 r., III CZP 54/74
Standard: 29649 (pełna treść orzeczenia)
Roszczenie posesoryjne powstałe w związku z wkroczeniem osoby, która dopuściła się naruszenia posiadania, na przedmiot posiadania nie jest roszczeniem o wstrzymanie budowy w rozumieniu art. 347 k.c.
Art. 347 § 1 k.c., który mówi o roszczeniu o wstrzymanie budowy, jeżeli budowa mogłaby naruszyć posiadanie albo grozić wyrządzeniem szkody. Przepis ten odnosi się więc do sytuacji, gdy do naruszenia posiadania jeszcze nie doszło, do sytuacji, gdy budowa dopiero grozi bądź naruszeniem posiadania, bądź wyrządzeniem szkody. Jeżeli zaś tak, to przepis ten nie dotyczy w ogóle wypadków, gdy naruszający cudze posiadanie wznosi budowlę - w całości lub w części - na gruncie będącym w posiadaniu innej osoby, w takim bowiem wypadku występuje już naruszenie posiadania. Przepis art. 347 dotyczy więc sytuacji, gdy określona osoba wznosi budowę na innym gruncie aniżeli grunt zagrożony, z reguły na gruncie bezpośrednio sąsiadującym. Jak z tego wynika, roszczenie przewidziane w art. 347 ma charakter zabezpieczający.
Uchwała SN z dnia 7 grudnia 1970 r., III CZP 75/70
Standard: 15003 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 15002