Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Szkoda majątkowa na gruncie art. 303 k.k.

Nierzetelne prowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej (art. 303 k.k.)

Przestępstwo, którego znamiona określone zostały w dyspozycji art. 303 § 1 k.k. popełnione jest wtedy tylko, kiedy sprawca jednym z zachowań sprecyzowanych w tym przepisie wyrządza „szkodę majątkową osobie fizycznej, prawnej albo jednostce organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej” – przy czym sprawcą tego przestępstwa może być również osoba prowadząca własną działalność gospodarczą. Jest to zatem przestępstwo o charakterze materialnym, znamienne skutkiem w postaci szkody majątkowej, wyrządzonej jednemu z podmiotów wskazanych w tym przepisie. Do kręgu tych podmiotów należy wprawdzie Skarb Państwa jako osoba prawna, lecz ze względu na dobro prawne stanowiące przedmiot ochrony w art. 303 § 1 k.k. – podobnie jak we wszystkich normach zamieszczonych w rozdziale XXXVI Kodeksu karnego – jakim są interesy majątkowe związane z obrotem gospodarczym, nie jest szkodą majątkową na gruncie tego przepisu „uszczerbek majątkowy doznany przez Skarb Państwa na skutek uszczuplenia podatkowego lub innego uchylenia się od daniny publicznej” (vide: W. Wróbel w: Kodeks karny. Część szczególna. Komentarz pod red. A. Zolla, Kraków 2006, t. III, s. 834). Stanowisko zgodne z tym poglądem wyraził już Sąd Najwyższy w przytoczonym w uzasadnieniu kasacji wyroku z dnia 19 lipca 2006 r. (III KK 55/06).

Wyrok SN z dnia 2 kwietnia 2008 r., III KK 473/07

Standard: 14171 (pełna treść orzeczenia)

Uszczerbek podatkowy nie mieści się w pojęciu szkody majątkowej w rozumieniu z art. 303 § 1 k.k. (por. W. Wróbel w: Kodeks Karny, Część szczególna, Komentarz pod red. A. Zolla, t. 3, Kraków 2006, s. 834, O. Górniok, Przestępstwa gospodarcze, Komentarz, Warszawa 2000, s. 81).

Przytoczone stanowisko komentatorów uzasadnia nie tylko wyeliminowanie zbiegu idealnego przestępstwa z art. 303 § 1 k.k. z występkiem z art. 56 § 2 i 61 § 1 k.k.s. w zw. z art. 6 § 1 k.k.s, wyłączając możliwość skazania sprawcy na podstawie art. 8 § 1 k.k.s., zarówno za występek skarbowy jak i za występek przewidziany w kodeksie karnym, jak to wskazuje kasacja.

Wyrok SN z dnia 19 lipca 2006 r., III KK 55/06

Standard: 78982 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.