Sprzedaż rzeczy oznaczonej co do tożsamości

Umowa sprzedaży (art. 535 k.c.)

Umowa sprzedaży, której przedmiotem są rzeczy oznaczone co do tożsamości, ma charakter umowy konsensualnej, a objęte jej treścią zobowiązania stron dochodzą do skutku solo consensu. Ważność umowy zależy więc wyłącznie od zgodnych oświadczeń woli stron, w ramach, których sprzedawca zobowiązuje się do przeniesienia własności rzeczy (prawa) na nabywcę i wydania rzeczy, a kupujący do odebrania rzeczy i zapłaty ceny, natomiast wydanie rzeczy i zapłata ceny są zdarzeniami będącymi wyłącznie przejawami wykonania umowy.

Wyrok SN z dnia 18 stycznia 2017 r., V CSK 223/16

Standard: 11625 (pełna treść orzeczenia)

Świadczenie rzeczy oznaczonej co do tożsamości, zarówno przeniesienie własności jak i wydanie takiej rzeczy, jest zawsze niepodzielne (por. np. wyrok SN z dnia 14 marca 2002 r., IV CKN 821/00).

Świadczenie sprzedawcy jest więc niepodzielne, podobnie jak wzajemne świadczenie kupujących w razie skorzystania przez nich z prawa odstąpienia od umowy sprzedaży rzeczy ruchomej.

Wzajemnym świadczeniem kupujących w razie odstąpienia od umowy sprzedaży rzeczy ruchomej jest tylko zwrot rzeczy wadliwej.

Uchwała SN (7) z dnia 19 października 2016 r., III CZP 5/16

Standard: 13580 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.