Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Sprzedaż rzeczy oznaczonej co do tożsamości

Umowa sprzedaży (art. 535 k.c.)

Umowa sprzedaży, której przedmiotem są rzeczy oznaczone co do tożsamości, ma charakter umowy konsensualnej, a objęte jej treścią zobowiązania stron dochodzą do skutku solo consensu. Ważność umowy zależy więc wyłącznie od zgodnych oświadczeń woli stron, w ramach, których sprzedawca zobowiązuje się do przeniesienia własności rzeczy (prawa) na nabywcę i wydania rzeczy, a kupujący do odebrania rzeczy i zapłaty ceny, natomiast wydanie rzeczy i zapłata ceny są zdarzeniami będącymi wyłącznie przejawami wykonania umowy.

Wyrok SN z dnia 18 stycznia 2017 r., V CSK 223/16

Standard: 11625 (pełna treść orzeczenia)

Świadczenie rzeczy oznaczonej co do tożsamości, zarówno przeniesienie własności jak i wydanie takiej rzeczy, jest zawsze niepodzielne (por. np. wyrok SN z dnia 14 marca 2002 r., IV CKN 821/00).

Świadczenie sprzedawcy jest więc niepodzielne, podobnie jak wzajemne świadczenie kupujących w razie skorzystania przez nich z prawa odstąpienia od umowy sprzedaży rzeczy ruchomej.

Wzajemnym świadczeniem kupujących w razie odstąpienia od umowy sprzedaży rzeczy ruchomej jest tylko zwrot rzeczy wadliwej.

Uchwała SN (7) z dnia 19 października 2016 r., III CZP 5/16

Standard: 13580 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.