Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przekształcenie spółki cywilnej w handlową

Przekształcenia spółki cywilnej w handlowe

Wyświetl tylko:

Zbieżność treściowa między art. 26 § 5 zd. 2 k.s.h. i art. 584 [2] § 1 k.s.h. wskazuje na wolę ustawodawcy oparcia przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową oraz przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową na tożsamych rozwiązaniach, jeżeli chodzi o przejście praw i obowiązków. Na tle regulacji przyjętej w art. 26 § 5 zd. 2 k.s.h. przeważa pogląd, że z dniem przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową dochodzi do sukcesji praw i obowiązków spółki przekształcanej (wyrok SN z dnia 9 września 2009 r., V CSK 35/09).

Uchwała SN z dnia 29 listopada 2017 r., III CZP 68/17

Standard: 13571 (pełna treść orzeczenia)

W razie przeniesienia całego majątku spółki cywilnej na majątek spółki z o.o. koszt objęcia udziałów wyznacza kwota wartości bilansowej spółki cywilnej, z uwzględnieniem konkretnych proporcji wspólnika w udziałach w spółce cywilnej i w spółce z o.o.. Za majątek przekształcanej spółki cywilnej wspólnik nabył (objął) bowiem udziały w spółce z o.o. Innymi słowy, podzielić trzeba zapatrywanie strony skarżącej, że kosztem nabycia udziałów w Spółce, będzie wartość majątku spółki cywilnej z dnia ustania jej bytu prawnego - odpowiadająca jednocześnie wartości nominalnej obejmowanych w zamian za ten majątek udziałów.

W momencie zbycia udziałów spółki kapitałowej, przekształconej ze spółki osobowej, ta ostatnia nie będzie już istniała, toteż wartość wydatków, jakie ponieśli wspólnicy na wkłady do tej spółki, nie ma znaczenia dla określenia wydatków na nabycie udziałów/akcji spółki kapitałowej. Istotna jest natomiast wartość majątku spółki osobowej na dzień jej przekształcenia, bowiem na ten dzień jest ustalana jej wartość bilansowa, która stanowi podstawę do określenia wartości obejmowanych udziałów/akcji spółki kapitałowej. Dlatego też wydatki stanowiące koszt uzyskania przychodów ze zbycia tych udziałów/akcji winny być utożsamiane z nominalną wartością tych udziałów/akcji.

Nie można tym samym podzielić wyrażonego przez organ interpretujący zapatrywania, jakoby za koszt nabycia udziałów likwidowanej spółki należało uznać wartość wydatków, faktycznie poniesionych przez skarżącą na wkład w spółce cywilnej. 

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę kapitałową nie wiąże się z wniesieniem do tej ostatniej wkładu niepieniężnego, niemniej nie można zgodzić się z twierdzeniem, że przekształcenie to nie prowadzi do objęcia udziałów/akcji spółki kapitałowej, gdyż wspólnik spółki cywilnej niewątpliwie staje się udziałowcem lub akcjonariuszem spółki kapitałowej, a więc udziały te lub akcje niewątpliwie obejmuje. 

Wymienione udziały lub akcje mają ponadto wartość nominalną, odpowiadającą wartości wkładu wspólnika spółki cywilnej, określonej na dzień przekształcenia. To, że w wyniku przekształcenia nie powstaje nowy podmiot, ale następuje sukcesja podatkowa, odnosi się wyłącznie do przekształconej spółki, ale nie do jej wspólników (zob. wyrok NSA w z 17 grudnia 2014 r., II FSK 2906/12).

Obawa, że przekształcenie może być sposobem na aktualizowanie rzeczywiście poniesionych kosztów, nie może też niweczyć ocen prawnych, mających uzasadnienie normatywne, zwłaszcza, że pogląd przeciwny pomija aspekt wynikającej z art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f. transparentności podatkowej spółek osobowych.

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 20 lipca 2017 r., I SA/Ke 335/17

Standard: 38486 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 791 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38505

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.