Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przechowanie w zakładach służby zdrowia

Odpowiedzialność utrzymujących hotele i podobne zakłady (art. 846 k.c.) Sposób przechowania (art. 837 k.c.)

Do odpowiedzialności za utratę rzeczy oddanych przez pacjenta na przechowanie w przeznaczonym do tego magazynie szpitala stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o przechowaniu.

Podstawowym celem pobytu pacjenta w szpitalu jest zapewnienie mu opieki lekarskiej i zastosowanie odpowiedniego leczenia, natomiast korzystanie przez pacjenta z pomieszczenia w szpitalu jest tylko konsekwencją konieczności korzystania przez niego z usług świadczonych w zakresie lecznictwa. Z tego więc względu nie można uznać usług szpitala za podobne do usług hotelu, a tym samym nie można szczególnych przepisów o odpowiedzialności osób utrzymujących hotele stosować do osób utrzymujących szpitale.

W sprawie kożuch został przekazany przez powoda do magazynu szpitalnego, wyodrębnionego i przeznaczonego do przechowywania odzieży pacjentów w czasie ich pobytu w szpitalu. Przez oddanie kożucha do magazynu doszło między stronami do zawarcia - jako ubocznej - umowy o przechowanie. Do roszczeń wynikających z takiej umowy mają zastosowanie przepisy o przechowaniu (art. 835 i n. k.c.), w braku zaś unormowań szczególnych, przewidzianych w tych przepisach, mają zastosowanie przepisy ogólne o zobowiązaniach umownych, ich wykonaniu oraz skutkach ich niewykonania.

Uchwała SN z dnia 27 sierpnia 1979 r., III CZP 46/79

Standard: 12783 (pełna treść orzeczenia)

Do zakładów profilaktycznych służby zdrowia, które mają na celu przyjmowanie osób na czasowy pobyt o charakterze kuracyjnym, stosuje się przepisy art. 846 i nast. k.c. o odpowiedzialności za utratę lub uszkodzenie rzeczy wniesionych przez osoby korzystające z usług tych zakładów.

Uchwała SN z dnia 28 marca 1974 r., III CZP 13/74

Standard: 12782 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.