Zdolność wekslowa spółki cywilnej
Zdolność prawna i sądowa spółki cywilnej
Oznaczenie remitenta jest warunkiem ważności weksla i konieczność ta wynika z tego, że weksel jest papierem wartościowym na zlecenie.
Remitentem nie może być spółka cywilna, ponieważ nie posiada osobowości prawnej, ani nie ma zdolności do nabywania praw. Remitentami mogą być w przypadku spółki cywilnej jedynie wspólnicy spółki cywilnej, którzy powinni być wskazani na wekslu poprzez wpisanie ich nazwisk.
Wyrok SN z dnia 27 listopada 2001 r., II CKN 531/99
Standard: 69964 (pełna treść orzeczenia)
Spółka cywilna nie ma zdolności wekslowej.
W literaturze prawniczej podejmowane są próby wyprowadzenia wniosku o podmiotowości prawnej spółki cywilnej z faktu istnienia "wspólnego majątku wspólników" (art. 863 k.c.). Stanowisko takie nie zasługuje na aprobatę. Pod względem prawnym majątek spółki cywilnej stanowi współwłasność łączną wspólników, opierającą się na szczególnym stosunku osobistym, jaki kształtuje umowę spółki cywilnej. Majątek ten, będący odrębną całością określaną niekiedy jako "majątek spółki" (takiego określenia użyto w art. 548 k.z., a także w § 718 k.c.n.), obejmuje wkłady majątkowe wspólników oraz uzyskane dochody, stanowiące majątek wspólny wspólników, przy czym każdy z nich jest współwłaścicielem tego majątku do niepodzielnej ręki. Odnośnie do całego majątku istnieje pomiędzy wspólnikami wspólność łączna, która utrzymuje wyodrębnienie majątku i jego niepodzielność (por. art. 863 k.c., w którym mowa jest o "wspólnym majątku wspólników", nie zaś o "majątku spółki").
Zdolność wekslową, tj. zdolność do tego, aby być podmiotem praw i zobowiązań wekslowych, ma każdy, kto według przepisów ogólnych prawa cywilnego ma zdolność prawną.
Uchwała SN (7) z dnia 31 marca 1993 r., III CZP 176/92
Standard: 12732 (pełna treść orzeczenia)