Reprezentacja dziecka w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa (art. 453[1] k.p.c.)

Postępowanie w sprawach o pochodzenie dziecka i rozwiązanie przysposobienia (art. 453 - 458 k.p.c.) Reprezentowanie dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską przez reprezentanta i zakres reprezentacji (art. 99 k.r.o.)

Jeszcze przed Sądem pierwszej instancji kurator nie został on zawiadomiony o terminie rozprawy – w dniu 28 sierpnia 2012 r. - poprzedzającej wydanie wyroku. Nie doręczono mu także odpisu postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 13 lipca 2012 r. o podjęciu zawieszonego wcześniej postępowania w sprawie. Natomiast po wydaniu wyroku przez Sąd pierwszej instancji, mimo że pomiędzy pozwanymi zachodziło współuczestnictwo konieczne o charakterze jednolitym, nie doręczono mu – zgodnie z art. 331 § w zw. z art. 73 § 2 k.p.c. - uzasadnienia wyroku Sądu Rejonowego sporządzonego na wniosek pozwanej. Tymczasem w takiej sytuacji doręczenie uzasadnienia wyroku powinno nastąpić każdemu współuczestnikowi (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 września 1968 r., I CR 224/68). Następnie kuratora reprezentującego małoletniego pozwanego nie zawiadomiono o terminie rozprawy przed Sądem drugiej instancji.

Ustalone wyżej okoliczności uzasadniają podniesiony w skardze kasacyjnej zarzut nieważności postępowania z przyczyny określonej w art. 379 pkt 5 k.p.c., począwszy od ostatniej rozprawy przed Sądem pierwszej instancji z powodu pozbawienia możności obrony swych praw przez pozwanego. 

Wyrok SN z dnia 13 lutego 2014 r., V CSK 151/13

Standard: 53337 (pełna treść orzeczenia)

Przepis art. 70 § 1 k.p.c. wkłada na sąd obowiązek zwrócenia się do sądu opiekuńczego o ustanowienie kuratora w sprawie, w której ustanowienie przedstawiciela ustawowego powinno nastąpić z urzędu. Taki obowiązek istnieje w sprawach o zaprzeczenie ojcostwa, jeżeli pozwanym jest dziecko małoletnie.

Udział dziecka w takim procesie stosownie do art. 98 § 2 i 99 k.r.o. możliwy jest tylko przez kuratora ustanowionego przez władzę opiekuńczą.

Sąd opiekuńczy w wypadkach określonych w art. 98 § 2 k.r.o. powinien (art. 570 k.p.c.) wszcząć postępowanie z urzędu, a sąd procesowy w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa powinien się zwrócić sam do właściwego sądu opiekuńczego o ustanowienie kuratora.

Postanowienie SN z dnia 4 października 1966 r., II CZ 117/66

Standard: 11696 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 90 słów. Wykup dostęp.

Standard: 29037

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.