Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Legitymacja w procesie o alimenty

Alimenty - zagadnienia procesowe Legitymacja w sprawach z zakresu właściwości wydziałów rodzinnych

Zakres obowiązku alimentacyjnego wyznaczają w przypadku obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka - usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego (art. 135 § 1 k.r.o.). Zmiany w tym zakresie mogą być dokonywane w trybie art. 138 k.r.o. Ta podstawa normatywna wyznacza krąg osób wwiązanych w proces o alimenty i ich podwyższenie. Są nimi uprawnione dziecko z jednej strony i zobowiązane do alimentacji jedno z rodziców - z drugiej. Inaczej mówiąc, legitymowanym czynnie jest uprawniony do alimentacji, a legitymowanym biernie - zobowiązany.

Uchwała SN z dnia 27 czerwca 1989 r., III CZP 58/89

Standard: 11538 (pełna treść orzeczenia)

Uprawnioną do żądania świadczeń alimentacyjnych jest wyłącznie osoba, której potrzeby mają być zaspokojone za pomocą tych świadczeń. W związku z tym w procesie o alimenty wyłącznie ona jest powodem, niezależnie od tego, kto w jej interesie wystąpił z powództwem.

Według przyjętego w kodeksie rozwiązania powodem jest osoba, na rzecz której ma nastąpić rozpoznanie sprawy i urzeczywistnienie prawa. Stąd stronami nie są przedstawiciele ustawowi stron, powołani do ich reprezentowania w postępowaniu, a w szczególności w procesie o alimenty dla dziecka stroną powodową - przykładowo rzecz biorąc - nie jest matka, ale dziecko, matka zaś występuje jako jego przedstawiciel ustawowy.

Uchwała SN (7) z dnia 16 kwietnia 1977 r., III CZP 14/77

Standard: 11542 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.