Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Relacja czasowa między udzieleniem korzyści lub jej obietnicy, a wykonaniem czynności (art. 228 k.k.)

Łapownictwo; przyjęcie korzyści (art. 228 k.k.)

Wyświetl tylko:

Dla wypełnienia znamion przestępstwa nie ma znaczenia relacja czasowa między udzieleniem korzyści lub jej obietnicy, a wykonaniem czynności w ramach pełnienia funkcji publicznej, z którą korzyści te były związane.

Przyjęcie korzyści może nastąpić zarówno przed, jak i po jej wykonaniu. Przyjęcie obietnicy z reguły wyprzedza daną czynność, ale może też nastąpić w trakcie jej trwania lub po jej zakończeniu. Decydujące dla bytu przestępstwa jest ustalenie związku korzyści (jej obietnicy lub wręczenie) z pełnieniem funkcji publicznej.

Dla bytu przestępstwa z art. 228 § 1 k.k. nie ma znaczenia, kto inicjował udzielanie korzyści, a więc czy była to osoba pełniąca funkcję publiczną, która domagała się lub dawała do zrozumienia, iż korzyści takiej oczekuje. Okoliczność ta może wszakże wpływać na sędziowski wymiar kary sprawcy przekupstwa.

Wyrok SO w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 19 kwietnia 2017 r., IV Ka 630/16

Standard: 9384 (pełna treść orzeczenia)

Przestępstwo przewidziane w art. 239 § 1 k.k. [art. 228 k.k.] jest dokonane nie tylko wtedy, gdy sprawca przyjmuje korzyść majątkową w związku z aktualnie dokonywanymi czynnościami służbowymi, ale również wtedy, gdy takich czynności nie dokonuje, chociaż w związku z pełnieniem funkcji publicznej jest upoważniony do ich dokonania. Odnosi się to zwłaszcza do tych wypadków, gdy sprawca - pełniący funkcję publiczną - otrzymuje korzyść majątkową albo osobistą lub ich obietnicę za "życzliwy stosunek" np. do jednostki, która podlega jego kontroli.

Wyrok SN z dnia 20 maja 1975 r., III KR 309/74

Standard: 40505 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.