Poświadczenie nieprawdy w notatce urzędowej
Poświadczenie nieprawdy w warunkach art. 271 k.k. na tle stanów faktycznych konkretnych spraw
Podmiotem występku z art. 271 § 1 kk. może być również funkcjonariusz policji, stwierdzający nieprawdziwe okoliczności w notatce służbowej i notatniku służbowym. Jakkolwiek w znaczącej części służą one dla celów wewnętrznych urzędu, to jednak jako nośniki informacji ze względu na zawartą w nich treść dokumentującą m.in. przeprowadzone interwencje lub podejmowane działania potwierdzają okoliczności mające znaczenie prawne (por. uzasadnienie przytoczonego wyżej orzeczenia Sądu Najwyższego).
W przedmiotowej sprawie zapisy w notatniku służbowym nie mogą być traktowane wyłącznie jako wewnętrzna dokumentacja policji, gdyż dotyczyły okoliczności popełnionych wykroczeń w ruchu drogowym przez kontrolowanych kierowców. Mogą one być one zatem wykorzystywane i stanowić dowód, np. w postępowaniu w sprawach o te wykroczenia co do prawdziwości zawartych w nich okoliczności. Wykazywanie w nich innych wykroczeń, niż rzeczywiści zaistniałe, jest więc poświadczeniem nieprawdy co do okoliczności mającej znaczenie prawne.
Wyrok SO w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 19 kwietnia 2017 r., IV Ka 630/16
Standard: 9304 (pełna treść orzeczenia)
Dokumentami są nie tylko oficjalne pisma kierowane na zewnątrz danej jednostki policji, ale także mogą nimi być notatki służbowe, czy też notatniki służbowe funkcjonariuszy policji. Niewątpliwie w znaczącej części służą one dla celów wewnętrznych urzędu, to jednak jako nośniki informacji ze względu na zawartą w nich treść dokumentującą m.in. przeprowadzone interwencje lub podejmowane działania, a więc potwierdzają okoliczności mające znaczenie prawne.
Wyrok SN z dnia 20 kwietnia 2005 r., III KK 206/04
Standard: 59659 (pełna treść orzeczenia)