Współodpowiedzialność sprawcy szkody i ubezpieczyciela na zasadzie in solidum
Solidarność nieprawidłowa (in solidum) Actio directa (art. 19 PUF i PBUK) Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (art. 822 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Dwaj kierujący pojazdami będący współsprawcami wypadku odpowiadają solidarnie za szkodę wyrządzoną ruchem pojazdów (art. 441 § 1 k.c.). Z kolei ubezpieczyciele, których ze sprawcami łączą umowy ubezpieczenia komunikacyjnego (OC), ponoszą odpowiedzialność in solidum, gdyż brak przepisu, który w opisanej sytuacji wprowadzałby odpowiedzialność solidarną.
Do rozliczeń między ww. ubezpieczycielami znajdują zastosowanie przepisy o zobowiązaniach solidarnych stosowane per analogiam. O ewentualnych roszczeniach rozstrzyga treść istniejącego między tymi podmiotami stosunku prawnego, a jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych (art. 376 § 1 k.c. per analogiam).
Wyrok SN z dnia 22 października 2021 r., I CSKP 76/21
Standard: 67763 (pełna treść orzeczenia)
Współodpowiedzialność sprawcy szkody i ubezpieczyciela ma charakter tak zwanej odpowiedzialności in solidum, a więc tożsamej z odpowiedzialnością solidarną pod względem podstawowego skutku związanego ze spełnieniem świadczenia przez dłużników solidarnych. Oznacza to, że spełnienie świadczenia przez jednego z dłużników zwalnia drugiego w zakresie, w jakim świadczenie zostało spełnione (por. art. 366 § 1 k.c.). Skutek ten następuje jednak dopiero z chwilą rzeczywistego spełnienia świadczenia przez jednego z dłużników, nie zaś już z chwilą zasądzenia tego świadczenia przez sąd. Możliwe jest zatem odrębne zasądzenie na rzecz wierzyciela od każdego z kilku dłużników całego świadczenia należnego od kilku dłużników solidarnych lub kilku dłużników odpowiadających in solidum. Wygaśnięcie zobowiązania w całości lub w odpowiedniej części następuje dopiero z chwilą spełnienia świadczenia przez jednego z dłużników solidarnych.
Wyrok SO w Lublinie z dnia 12 czerwca 2017 r., II Ca 31/17
Standard: 8584 (pełna treść orzeczenia)