Właściwość sądu do rozpoznania zażalenie na postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia majątkowego (art. 293 § 4 k.p.k.)
Właściwość sądu (art. 24 - 27 k.p.k. i art. 31 - 39 k.p.k.) Postanowienie; zażalenie; tytuł wykonawczy (art. 293 k.p.k.)
Językowa wykładnia zwrotu zawartego w art. 293 § 2 k.p.k. "w którego okręgu prowadzi się postępowanie" i zwrotu z art. 329 § 1 k.p.k. "w postępowaniu przygotowawczym" prowadzi do jednoznacznego wniosku, iż rozpoznanie zażalenia na postanowienie prokuratora w przedmiocie zabezpieczenia majątkowego przez właściwy funkcjonalnie sąd rejonowy ograniczone jest w czasie do etapu postępowania przygotowawczego, a więc w jego toku, a nie po jego zamknięciu i wniesieniu aktu oskarżenia do właściwego rzeczowo i miejscowo sądu. Z tą chwilą rozpoczyna się już postępowanie sądowe.
Złożenie zażalenia na postanowienie prokuratora po wniesieniu aktu oskarżenia nie może skutkować uznaniem, że właściwość sądu do jego rozpoznania wyznacza nadal przepis art. 293 § 2 k.p.k. Stanowisko takie godziłoby też w sprawność postępowania. Dlatego też należy przyjąć, że z chwilą wniesienia aktu oskarżenia ustaje kompetencja sądu rejonowego, w okręgu którego prowadzone jest postępowanie, do rozpoznania zażalenia na postanowienie prokuratora w przedmiocie zabezpieczenia majątkowego, a właściwym do jego rozpoznania staje się sąd właściwy do rozpoznania sprawy
Postanowienie SA w Katowicach, z dnia 19 października 2012 r., II AKz 641/12
Standard: 6501 (pełna treść orzeczenia)
Na postanowienie prokuratora o nieuwzględnieniu wniosku podejrzanego o zmianę postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym w części dotyczącej zakresu lub sposobu zabezpieczenia przysługuje zażalenie do sądu właściwego do rozpoznania sprawy.
Postanowienie SN z dnia 24 maja 1995 r., I KZP 11/95
Standard: 43109 (pełna treść orzeczenia)