Zbieg trybów zmiany postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku i wznowienia postępowania; wielokrotne stwierdzenia nabycia spadku po tej samej osobie
Wznowienie postępowania nieprocesowego (art. 524 k.p.c.) Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, zapisu windykacyjnego, poświadczenia dziedziczenia (art. 679 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W postępowaniu w przedmiocie zmiany prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku nie są dopuszczalne zarzuty błędnego prowadzenia postępowania, czy też wadliwej oceny dowodów przez sąd spadkowy, który wydał poprzednie orzeczenie. Zadaniem sądu jest zbadanie, czy wykryte zostały nowe okoliczności i dowody pozwalające na obalenie domniemania wynikającego ze stwierdzenia nabycia spadku, którego dotyczy wniosek o zmianę (por. postanowienia SN z dnia 10 grudnia 2009 r., III CZ 63/09, z dnia 17 lutego 2011 r., III CZ 6/11, z dnia 22 listopada 2012 r., II CSK 697/11 i z dnia 29 kwietnia 2016 r., I CSK 298/15).
Koresponduje to z poglądem Sądu Najwyższego zawartym w uzasadnieniu uchwały z dnia 10 lipca 2012 r., III CZP 81/11 , zgodnie z którym w razie istnienia szczególnej regulacji przewidującej dopuszczalność uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia orzekającego co do istoty sprawy, wznowienie postępowania zakończonego takim postanowieniem jest wyłączone tylko w takim zakresie, w którym podstawa uchylenia lub zmiany określona w regulacji szczególnej pokrywa się z podstawami wznowienia postępowania.
Jeśli więc dana podstawa wznowienia postępowania nie jest pochłonięta przez inną, szczególną podstawę uchylenia albo zmiany prawomocnego postanowienia orzekającego co do istoty, to wówczas należałoby przyjąć dopuszczalność wznowienia. Chodzi przy tym jedynie o żądanie wznowienia postępowania przez uczestnika prawomocnie zakończonego postępowania (art. 524 § 1 k.p.c.), ponieważ odnośnie do zainteresowanego, który nie był uczestnikiem tego postępowania, ustawodawca przyjął, że może on żądać wznowienia postępowania, jeżeli prawomocne postanowienie narusza jego prawa. Stosuje się wtedy przepisy o wznowieniu postępowania z powodu pozbawienia możności działania (art. 524 § 2 k.p.c.).
Oznacza to, że w sprawie prowadzonej na podstawie art. 679 k.p.c. nie powinny być badane i rozstrzygane niewymienione w tym przepisie podstawy restytucyjne i przyczyny nieważności (tak postanowienie SN z dnia 10 maja 2017 r., I CSK 521/16).
Zdaniem Sądu Najwyższego w składzie rozpoznającym niniejszą sprawę, bardziej przekonujące jest drugie ze stanowisk. Oddaje ono istotę przepisu szczególnego, jakim jest art. 679 § 1 k.p.c. w stosunku do uregulowania zawartego w art. 524 k.p.c., szczególnie gdy chodzi o jego paragraf pierwszy. Art. 524 § 1 k.p.c. wprost daje uczestnikowi możliwość wznowienia postępowania, nie wymieniając, ani przyczyn nieważności, ani przyczyn restytucyjnych. Wskazuje jedynie, że wznowienie postępowania nie jest dopuszczalne, jeżeli postanowienie kończące postępowanie może być zmienione lub uchylone. Na pytanie, kiedy może być zmienione postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, odpowiada art. 679 § 1 k.p.c. stanowiąc, że tylko wówczas, gdy uczestnik opiera żądanie zmiany tego postanowienia w zakresie statusu spadkobiercy bądź wysokości jego udziału, na podstawie której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność.
W doktrynie podkreśla się, że do najczęściej wymienianych przyczyn zmiany prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku zalicza się przedstawienie testamentu nieujawnionego w trakcie postępowania, wykrycie okoliczności uzasadniających nieważność testamentu przyjętego za podstawę dziedziczenia, zgłoszenie się spadkobiercy ustawowego nieznanego uczestnikom lub przez nich zatajonego, uznanie spadkobiercy za niegodnego. Oczywiście nie jest to katalog zamknięty, ale wymienione przykłady dają asumpt do postawienia tezy, że podstawy, o których stanowi art. 679 § 1 k.p.c. dotyczą tylko i wyłącznie właściwego ustalenia statusu spadkobiercy bądź wysokości jego udziału. Nie obejmują natomiast m.in. przyczyn nieważności, w tym opartej na pozbawieniu strony możności działania.
W postępowaniu prowadzonym na podstawie art. 679 § 1 k.p.c. sąd z urzędu nie bierze pod uwagę nieważności postępowania w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, ponieważ w takim postępowaniu nie powinny być badane i rozstrzygane niewymienione w tym przepisie podstawy restytucyjne i przyczyny nieważności. Odpowiednim trybem zbadania tych podstaw jest skarga o wznowienie postępowania.
Na gruncie kodeksu postępowania cywilnego nieważność postępowania ma charakter względny, bowiem jej stwierdzenie musi znaleźć odzwierciedlenie w odpowiednim orzeczeniu. Nie mamy więc do czynienia ani z nieważnością postępowania, ani z nieważnością wyroku z mocy samego prawa (nieważnością bezwzględną). Oznacza to, że wyrok zapadły w postępowaniu dotkniętym nieważnością w razie uprawomocnienia się wywołuje skutki prawne jak każdy inny istniejący wyrok sądu.
Postanowienie SN z dnia 21 marca 2019 r., II CSK 722/17
Standard: 29280 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 524 § 1 k.p.c. uczestnik postępowania może żądać wznowienia postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem orzekającym co do istoty sprawy, jednakże wznowienie postępowania nie jest dopuszczalne, jeżeli postanowienie kończące postępowanie może być zmienione lub uchylone. Z kolei zainteresowany, który nie był uczestnikiem postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem orzekającym co do istoty sprawy, może żądać wznowienia postępowania, jeżeli postanowienie to narusza jego prawa. W takim wypadku stosuje się przepisy o wznowieniu postępowania z powodu pozbawienia możności działania (art. 524 § 2 k.p.c.).
Z treści art. 670 k.p.c. wynika, że sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. Za dowód, że nie ma innych spadkobierców może być przyjęte zapewnienie spadkowe złożone przez zgłaszającego się spadkobiercę. Skutkiem niewłaściwego ustalenia kręgu spadkobierców przez sąd jest możność żądania przez osobę zainteresowaną nie wezwaną do udziału w sprawie wznowienia postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem co do istoty sprawy.
Stosownie do dyspozycji art. 407 § 1 k.p.c. skargę o wznowienie wnosi się w terminie trzymiesięcznym, liczonym od dnia, w którym strona dowiedziała się o podstawie wznowienia, a gdy podstawą jest pozbawienie możności działania lub brak należytej reprezentacji - od dnia, w którym o wyroku dowiedziała się strona, jej organ lub jej przedstawiciel ustawowy.
W sprawie Sąd odebrał zapewnienie spadkowe od wnioskodawcy W. K., który nie poinformował Sądu o tym, że do kręgu spadkobierców ustawowych po B. K. należy również jej wnuk S. B.. Powyższe pozbawiło S. B. możliwości działania w sprawie. Z przyczyn merytorycznych wznowienie postępowania w oparciu o tę podstawę byłoby zatem uzasadnione. Nie doszło jednak w sprawie do zachowania terminu do wniesienia skargi o wznowienie postępowania (art. 407§1 k.p.c. w zw. z art. 524 § 2 k.p.c.). W przypadku tej podstawy nie ma wprawdzie zastosowania maksymalny termin na złożenie skargi o wznowienie postępowania (postanowienie z 5 marca 2009 r. uprawomocniło się 27 marca 2009 r., a skarga wniesiona została 23 czerwca 2014r.), niemniej jednak doszło do uchybienia trzymiesięcznemu terminowi przewidzianemu w art. 407 § 1 k.p.c.
Jeśli zaś chodzi o podstawę wznowienia polegającą na tym, że postanowienie z dnia 5 marca 2009r. wydane zostało w oparciu o podrobiony testament, to wskazać należy, że i w tym przypadku termin do wniesienia skargi nie został dochowany. Początek biegu trzymiesięcznego terminu wyznacza tutaj dzień, w którym wnioskodawca lub jego przedstawiciel ustawowy w sposób wiarygodny dowiedział się o okolicznościach stanowiących podstawę wznowienia.
Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że termin do wniesienia skargi o wznowienie postępowania opartej na wykryciu nowych okoliczności faktycznych lub środków dowodowych biegnie od dnia, w którym strona w sposób wiarygodny dowiedziała się o ich istnieniu i mogła ocenić ich prawdopodobny wpływ na wynik sprawy, nie zaś od daty uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie, w którym te fakty zostały ujawnione (orzeczenie SN z dnia 25 stycznia 1967 r., II CZ 128/66; orzeczenie SN z dnia 14 października 1976 r., IV CZ 105/76).
Zgodnie z art. 408 k.p.c. po upływie lat pięciu od uprawomocnienia się orzeczenia nie można żądać wznowienia, z wyjątkiem wypadku, gdy strona była pozbawiona możności działania lub nie była należycie reprezentowana. Upływ powyższego terminu nie jest powiązany z upływem terminu z art. 407 k.p.c., co oznacza, że nie można żądać wznowienia postępowania mimo zachowania 3-miesięcznego terminu od dowiedzenia się o podstawie wznowienia, jeżeli upłynął termin 5-letni od uprawomocnienia się orzeczenia.
W postanowieniu z dnia 14 kwietnia 1999 r., II UKN 178/99 Sąd Najwyższy przyjął, że nie jest dopuszczalne przywrócenie terminu do wniesienia skargi o wznowienie postępowania, jeżeli została ona wniesiona po upływie terminu określonego w art. 408 k.p.c.
Zgodnie z art. 403 § 2 kpc można żądać wznowienia postępowania w razie późniejszego wykrycia prawomocnego wyroku, dotyczącego tego samego stosunku prawnego. I w tym przypadku wymagane jest zachowanie trzymiesięcznego terminu od dnia, w którym strona dowiedziała się o podstawie wznowienia.
Według art. 524 k.p.c. zasadą jest dopuszczalność wznowienia postępowania nieprocesowego zakończonego prawomocnym postanowieniem orzekającym co do istoty sprawy, a wyjątkiem niedopuszczalność takiego wznowienia ze względu na istnienie regulacji szczególnej, z której wynika możliwość zmiany albo uchylenia prawomocnego postanowienia co do istoty sprawy. W związku z tym należy mieć na względzie różnorodność podstaw wznowienia postępowania, uregulowanych w art. 401, 401 [1] i 403 k.p.c., a wyjaśniając kwestię, czy w konkretnej sytuacji istnienie szczególnej regulacji przewidującej uchylenie lub zmianę prawomocnego postanowienia orzekającego co do istoty sprawy wyłącza możliwość wznowienia postępowania zakończonego tym postanowieniem, każdorazowo trzeba ustalić, czy podstawy uchylenia lub zmiany, wynikające z danej regulacji szczególnej, pochłaniają w całości możliwe podstawy wznowienia lub też z tymi podstawami są zbieżne.
Według art. 679 § 1 k.p.c., dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku, z zastosowaniem przepisów rozdziału o postępowaniu w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku.
Porównanie określonej w art. 679 k.p.c. podstawy zmiany prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku z ujętą w art. 403 § 2 k.p.c. podstawą wznowienia postępowania cywilnego w postaci kolizji prawomocnych wyroków prowadzi do wniosku, że pierwsza nie pochłania drugiej. W związku z ostatnią z podstaw wznowienia powołanych w skardze należało dodatkowo mieć na uwadze fakt, że sytuacja, w której w obrocie prawnym występują dwa postanowienia spadkowe rozstrzygające w odmienny sposób w kwestii kręgu spadkobierców po tym samym spadkodawcy to sytuacja, która niewątpliwie dotknięta jest wadliwością prawną i która ze względu na konieczność ochrony porządku prawnego uzasadnia naruszenie zasady stabilności rozstrzygnięcia.
W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 10 lipca 2012 r. o sygnaturze III CZP 81/11, w której wskazał również na możliwy sposób usunięcia tego rodzaju wadliwości, podając, że przepis art. 679 k.p.c. nie stanowi podstawy uchylenia kolejnego prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po tym samym spadkodawcy a istnienie dwóch lub więcej prawomocnych postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku po tym samym spadkodawcy uzasadnia wznowienie postępowania na podstawie art. 403 § 2 k.p.c. w związku z art. 13 § 2 lub art. 524 § 2 k.p.c.
Na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 234, poz. 1571) stan prawny uległ modyfikacji z dniem 1 lipca 2009 r. i zgodnie z obowiązującym art. 403 § 2 k.p.c. można żądać wznowienia w razie późniejszego wykrycia prawomocnego wyroku (odpowiednio: postanowienia co do istoty w postępowaniu nieprocesowym), dotyczącego tego samego stosunku prawnego. Zostało więc przywrócone rozwiązanie, które obowiązywało do dnia 30 czerwca 1996 r. Wobec uchylenia art. 403 § 3 i art. 412 § 3 k.p.c. przedmiotem postępowania po wznowieniu nie są obecnie wszystkie prawomocne wyroki dotyczące tego samego stosunku prawnego, lecz jedynie wyrok, który zapadł później. Celem wznowienia jest bowiem jedynie wyeliminowanie wyroku wydanego z naruszeniem prawomocności materialnej wyroku wydanego wcześniej. Jak wynika z przywoływanej uchwały SN w sytuacji, której dotyczy art. 679 k.p.c., chodzi o wykazanie, że stwierdzenie nabycia spadku jest niezgodne z rzeczywistym stanem faktycznym i prawnym, natomiast dla zastosowania podstawy wznowienia postępowania w postaci kolizji prawomocnych wyroków odnoszących się do tego samego stosunku prawnego kwestia, czy i którykolwiek z nich jest zgodny albo niezgodny z rzeczywistym stanem faktycznym i prawnym, jest obojętna.
Na gruncie art. 403 § 2 k.p.c. uchylenie późniejszego prawomocnego wyroku z powodu jego kolizji z wcześniej wydanym prawomocnym wyrokiem dotyczącym tego samego stosunku prawnego nastąpi nawet wtedy, gdy wyrok późniejszy będzie zgodny z rzeczywistym stanem faktycznym i prawnym, a wyrok wcześniejszy temu stanowi nie odpowiada. Co więcej, w omawianym wypadku uzasadnione jest wzruszenie późniejszego prawomocnego wyroku, chociażby był on zgodny z wcześniejszym prawomocnym wyrokiem, a oba wyroki są zgodne z rzeczywistym stanem faktycznym i prawnym.
Kolizja prawomocnych postanowień jako podstawa wznowienia również podlega ocenie z punktu widzenia zachowania terminu do złożenia skargi. Sąd Najwyższy zważył jednak, że skoro sytuacja, w której co do tego samego przedmiotu sporu i między tymi samymi podmiotami istnieć powinno tylko jedno merytoryczne rozstrzygnięcie, to w danym systemie prawnym nie należy przewidywać jakiegokolwiek ograniczenia czasowego do skorzystania ze skargi o wznowienie postępowania na podstawie takiej, jak określona w art. 403 § 2 k.p.c. dla kolizji kilku prawomocnych wyroków dotyczących tego samego stosunku prawnego. W przeciwnym razie po upływie ustawowych terminów nie ma już możliwości usunięcia takiej kolizji, co jest stanem niepożądanym i prowadzącym do komplikacji.
Postanowienie SR w Legionowie z dnia 30 października 2015 r., I Ns 551/14
Standard: 5795 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 69793
Standard: 72673
Standard: 29262
Standard: 70396
Standard: 73076