Weksel własny gwarancyjny
Weksel
Wystawienie weksla gwarancyjnego ma na celu zabezpieczenie zobowiązania ze stosunku cywilnoprawnego (podstawowego) i polega na tym, iż dłużnik stosunku „podstawowego” podpisuje blankiet wekslowy w miejscach przeznaczonych na podpis zobowiązanego, wręcza wierzycielowi i upoważnia go do wypełnienia stosownie do wyników obrachunku „podstawowego” stosunku prawnego. Przez te czynności przydana zostaje wierzytelności dodatkowa podstawa w postaci zobowiązania wekslowego. Umożliwia to wierzycielowi dochodzenie roszczeń nie tylko w drodze zwykłego procesu, lecz także w postępowaniu odrębnym nakazowym.
Łączność między zobowiązaniem z weksla gwarancyjnego a zobowiązaniem ze stosunku „podstawowego” oznacza, że zaspokojenie jednego powoduje wygaśnięcie drugiego oraz, że bezpodstawność roszczenia cywilnoprawnego pociąga za sobą bezpodstawność roszczenia opartego na wekslu.
Wyrok SR w Olsztynie z dnia 13 lipca 2017r., X C 1011/17
Standard: 8408 (pełna treść orzeczenia)
Jak podkreślił SN w powołanej wyżej uchwale 7 sędziów z dnia 7 stycznia 1967 r. w sprawie III CZP 19/66, wystawienie weksla własnego rodzi po stronie wystawcy w stosunku do remitenta zobowiązanie zapłaty sumy wekslowej. Jednakże wystawienie weksla samo w sobie nie stanowi nigdy podstawy ekonomicznej zaciągnięcia zobowiązania wekslowego. Podstawa ta znajduje się zawsze poza stosunkiem wekslowym i ma swoje źródło w jakimś stosunku prawnym łączącym wystawcę z remitentem weksla. Istotą wystawienia weksla własnego gwarancyjnego jest zatem zabezpieczenie stosunku podstawowego, poprzez przydanie wierzytelności wynikającej z tego stosunku dodatkowej podstawy w postaci zobowiązania wekslowego.
Nie budzi przy tym wątpliwości, iż między zobowiązaniem z weksla gwarancyjnego i zobowiązaniem ze stosunku podstawowego nadal istnieje ścisła łączność, przejawiająca się w tym, że zaspokojenie jednego zobowiązania powoduje wygaśnięcie drugiego oraz, że bezpodstawność roszczenia ze stosunku podstawowego pociąga za sobą bezpodstawność roszczenia opartego na wekslu. W judykaturze dość zgodnie podkreśla się przy tym, że celem zabezpieczenia roszczenia, poprzez wystawienie przez dłużnika ze stosunku cywilnoprawnego weksla własnego gwarancyjnego, zabezpieczającego wierzytelność ze stosunku podstawowego, jest umożliwienie wierzycielowi dochodzenia roszczeń nie tylko w drodze zwykłego procesu, lecz także w postępowaniu odrębnym nakazowym (tak np. SN w wyroku z dnia 7 stycznia 2005 r., IV CK 362/04, niepubl.).
Postanowienie SA w Łodzi z dnia 6 grudnia 2011 r., I ACz 1467/11
Standard: 5495 (pełna treść orzeczenia)