Przesłanki odebranie zwierzęcia w przypadkach niecierpiących zwłoki przez policję, straż miejską, przedstawiciela organizacji społecznej (art. 7 ust. 3 u.o.z.)
Czasowe odebranie zwierząt (art. 7 u.o.z.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Do wydania przez organ decyzji, o której mowa w art. 7 ust. 3 u.o.z. konieczne jest - poza ustaleniem znęcania sie nad zwierzęciem - dodatkowo ustalenie, że w sprawie zachodzi przypadek niecierpiący zwłoki, a dalsze pozostawanie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu lub zdrowiu. W takich przypadkach policjant, strażnik gminny lub upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, odbiera zwierzę dotychczasowemu właścicielowi lub opiekunowi, zawiadamiając o tym niezwłocznie wójta (burmistrza, prezydenta miasta), celem podjęcia decyzji w przedmiocie odebrania zwierzęcia (art. 7 ust. 3 u.o.z.).
Odebranie zwierzęcia ma charakter czasowy, bowiem jak stanowi art. 7 ust. 6 u.o.z., odebrane zwierzę podlega zwrotowi, jeżeli sąd (powszechny) nie orzeknie w trybie art. 35 ust. 3 u.o.z. przepadku zwierzęcia, a także jeżeli postępowanie karne w tej sprawie zostanie umorzone. Organ administracji prowadzący postępowania na podstawie art. 7 ust. 3 u.o.z. winien ocenić, czy w chwili odebrania zwierzacie zaistniały ku temu ustawowe przesłanki.
Pozytywna weryfikacja w tym kierunku, uprawnia do wydania decyzji na wskazanej podstawie prawnej. Tym samym, organ prowadzący postępowanie zobowiązany jest w sposób kompleksowy ustalić stan faktyczny sprawy, a następnie dokonać jego swobodnej oceny, przy zachowaniu reguł oraz norm proceduralnych zawartych w k.p.a.
Wyrok WSA z dnia 13 listopada 2024 r., II SA/Łd 620/24
Standard: 88188 (pełna treść orzeczenia)
Dla odebrania zwierzęcia na podstawie art. 7 ust. 3 u.o.z. nie jest wymagane wcześniejsze uzyskanie wyroku karnego skazującego właściciela (opiekuna) za znęcanie się nad zwierzęciem, nie jest także potrzebne stwierdzenie winy właściciela (opiekuna) zwierzęcia. Konieczne jest tylko zaistnienie obiektywnych okoliczności polegających na tym, że właściciel w jakikolwiek sposób dopuścił, aby nastąpił fakt kwalifikowanego prawem znęcania się nad jego zwierzęciem (por. wyrok WSA w Poznaniu z 27 stycznia 2022 r., II SA/Po 303/21).
Wyrok WSA z dnia 17 października 2024 r., II SA/Gl 483/24
Standard: 88192 (pełna treść orzeczenia)