Wyłączenie podstawy do wygaśnięcia decyzji lub ustalenia zobowiązania podatkowego w razie zbycia lokalu lub budynku (art. 16 ust. 7 pkt 2 u.p.s.d.)

Ulga mieszkaniowa (art. 16 u.p.s.d.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Stosownie do postanowień art. 16 ust. 7 pkt 2 u.p.s.d., nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji lub ustalenia zobowiązania podatkowego, zbycie budynku lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (udziału w budynku lub lokalu), albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (udziału w takim prawie), jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży na nabycie innego budynku lub lokalu mieszkalnego (udziału w budynku lub lokalu) albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (udziału w takim prawie), albo budowę innego budynku lub lokalu nastąpiło w całości w okresie dwóch lat od dnia zbycia i łączny okres zamieszkiwania w zbytym i nabytym albo wybudowanym budynku lub lokalu, potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały, wynosi 5 lat. Nie ulega zatem wątpliwości, że aby skorzystać z ulgi określonej w art. 16 u.p.s.d., to należy spełnić oba warunki wymienione w ustępie 7 pkt 2, tego przepisu, to jest:

(1) nastąpić musi zbycie budynku (lokalu) uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych;

(2) podatnik musiał nabyć inny budynek, uzyskać pozwolenie na jego budowę lub nabyć inny lokal nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Z akt administracyjnych rozpatrywanej sprawy należy wnosić, że Skarżąca na zakup nieruchomości wydatkowała 530.000,00 zł, a zbycia lokalu dokonała za kwotę 585.000,00 zł. Zatem cena nabycia nieruchomości była niższa od ceny zbycia lokalu nabytego w spadku. Zaś różnicę uzyskanych środków podatniczka przeznaczyła na wykończenie lokalu mieszkalnego. Zatem zbycie przez Skarżącą nabytego w spadku lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat, a następnie przeznaczenie środków pieniężnych tylko w części na cel wymieniony w art. 16 ust. 7 pkt 2 u.p.s.d., powoduje, że nie zostało spełnione drugie kryterium niezbędne do zachowania przedmiotowej ulgi. Jedynie przeznaczenie środków ze zbycia na bezpośrednie nabycie innego budynku lub lokalu, nie skutkowało wygaśnięciem decyzji pierwotnej oraz koniecznością ustalenia zobowiązania podatkowego. Wydatki na remont nabywanego domu (lokalu) nie mogły być uznane za nabycie domu (lokalu). Inne zabiegi interpretacyjne, w tym odwoływanie się do wykładni celowościowej, nie są w stanie zmienić okoliczności, że nabycie budynku lub lokalu, to zasadniczo inne czynności, niż remont nabywanego budynku lub lokalu.

Wyrok NSA z dnia 9 maja 2024 r., III FSK 600/22

Standard: 88112 (pełna treść orzeczenia)

Ustawodawca określając termin na wydatkowanie uzyskanych z tytułu zbycia lokalu na określony, wskazany w ustawie cel, dał tym samym organom podatkowym prawo do weryfikacji podejmowanych decyzji o umorzeniu postępowania podatkowego w stosunku do tych podatników, którzy uzyskane środki przeznaczyli na inne cele - konsumpcję, a więc cele niezwiązane ze zmianą warunków mieszkaniowych, oraz że określając dwuletni termin wyraził tym samym wolę niezwłocznego wydatkowania kwot uzyskanych ze zbycia lokalu na inwestycję w zakup innego lokalu nie budzi zastrzeżeń. Z treści art. 16 u.p.s.d. wynika też, że spełnienie określonych w tym przepisie wymogów do jego zastosowania, ustala się począwszy od daty powstania obowiązku podatkowego.

Wyrok WSA z dnia 14 marca 2013 r., III SA/Wa 3059/12

Standard: 88124 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 313 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88113

Komentarz składa z 78 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88116

Komentarz składa z 188 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88126

Komentarz składa z 317 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88127

Komentarz składa z 125 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88128

Komentarz składa z 282 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88118

Komentarz składa z 267 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88129

Komentarz składa z 501 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88114

Komentarz składa z 59 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88119

Komentarz składa z 605 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88115

Komentarz składa z 106 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88120

Komentarz składa z 330 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88123

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.