Nakłady jako dług w rozumieniu art. 7 ust. 1 u.p.s.d. pomniejszający wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych
Podstawa opodatkowania (art. 7 u.p.s.d.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wartość rynkową jest ustalana według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu ich nabycia. Z tych też względów nie mają znaczenia nakłady poczynione przez skarżąca nakłady na nieruchomości dokonane po nabyciu nieruchomości
Wyrok WSA z dnia 7 września 2023 r., I SA/Ke 124/23
Standard: 87937 (pełna treść orzeczenia)
Nakład na nieruchomość w postaci budowy domu jednorodzinnego należy uznać za dług w rozumieniu art. 7 ust. 1 u.p.s.d. pomniejszający wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych.
Nie znajduje uzasadnienia różnicowanie sytuacji prawnopodatkowej podatnika, który nabywa w drodze zasiedzenia nieruchomość z nakładami poniesionymi na cudzym gruncie od podatnika, który nabywa w drodze darowizny nieruchomość użytkowaną na podstawie umowy użyczenia w celu wybudowania budynku mieszkalnego. W obu przypadkach mamy do czynienia z nakładami na cudzym gruncie i późniejszym nabyciem własności, z czym wiąże się obowiązek podatkowy w ramach tej samej ustawy. Podstawą wyliczenia "czystej wartości" nabytych rzeczy i praw majątkowych jest jednakże w analizowanym przypadku art. 7 ust. 1 u.p.s.d., a nie art. 7 ust. 5 u.p.s.d. stosowany w drodze analogii.
Nie można zgodzić się z twierdzeniem organu interpretacyjnego, że treść przepisów art. 7 ust. 4 i 5 u.p.s.d. wyklucza możliwość uznania nakładów w postaci wybudowania budynku w innym przypadku niż zasiedzenie. Taka wykładnia w sposób nieuprawniony zawęża pojęcie tego rodzaju długów (roszczenia o zwrot nakładów) jedynie do przedmiotu zasiedzenia.
Wyrok NSA z dnia 5 maja 2021 r., III FSK 2794/21
Standard: 87911 (pełna treść orzeczenia)