Obciążenie strony postępowania podatkowego kosztami opinii biegłego (art. 8 ust. 4 u.p.s.c.)
Zasady i tryb ustalania wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych (art. 8 u.p.s.d.)
Zgodnie z art. 269 § 1 Ordynacji podatkowej zgodnie z którym organ podatkowy ustala, w drodze postanowienia, wysokość kosztów postępowania, które obowiązana jest ponieść strona oraz termin i sposób ich uiszczenia. Postanowienie w sprawie kosztów postępowania jest więc odrębnym aktem administracyjnym, niezwiązanym z istotą sprawy lecz z czynnościami postępowania. Bez znaczenia zatem pozostaje kwestia związana z nieprawomocnym zakończeniem postępowania w przedmiocie podatku od spadków i darowizn na którą to okoliczność powoływał się autor skargi kasacyjnej.
Przepis art. 8 ust. 4 u.p.s.d. wbrew twierdzeniom autora skargi kasacyjnej nie zabrania organom podatkowym ustalania wstępnej wartości przedmiotu spadku, próbując uzyskać powyższą informację od podatniczki, a konsekwencją braku udzielenia odpowiedzi na wezwania było powołanie przez organ podatkowy biegłego celem ustalenia powyższej wartości.
Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2024 r., III FSK 1048/24
Standard: 88105 (pełna treść orzeczenia)
Operat szacunkowy obarczony jest wadą formalną nie pozwalającą użyć go jako dowodu w postępowaniu podatkowym, prowadzi do niemożności obciążenia podatniczki kosztami jego sporządzenia. Tezę taką wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 sierpnia 1999 r. I SA/Gd 1846/97, podnosząc, że koszty opinii biegłego dotkniętej wadami nie mogą obciążać strony postępowania, jeśli wady te były istotne.
Wyrok WSA z dnia 24 listopada 2016 r., I SA/Ke 466/16
Standard: 87382 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 87383