Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Podatek od prawomocnego orzeczenia przysądzającego własność w postępowaniu egzekucyjnym (art. 1 ust. 1 pkt 3 u.p.c.c.)

Skutki prawomocnego postanowienia o przysądzeniu własności (art. 999 k.p.c.) Zakres obowiązku podatkowego (art. 1 u.p.c.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Postanowienie sądu o przysądzeniu własności, nie korzysta z ustanowionego art. 2 pkt 4 lit. b) wyłączenia od podatku, jeśli dotyczy nieruchomości także wówczas, gdy jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności.

Wyrok NSA z dnia 23 sierpnia 2023 r., III FSK 1134/22

Standard: 87324 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a u.p.p.c. podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Stosownie zaś do art. 1 ust. 1 pkt 3 tej ustawy podatkowi podlegają również orzeczenia sądów, w tym także polubownych oraz ugody, jeżeli wywołują takie same skutki prawne jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2. Takim orzeczeniem jest prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności, które przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest także tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości (art. 999 § 1 k.p.c.). Oznacza to, że czynność przysądzenia wywołuje skutki tożsame z umową sprzedaży.

Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku postanowienia sądu powstaje w chwili uprawomocnienia się tego postanowienia (art. 3 ust. 1 pkt 3 u.p.c.c.) i ciąży na kupującym - nabywcy (art. 4 pkt 1 u.p.c.c.).

Podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika (art. 10 ust. 1 u.p.c.c.).

Wyrok WSA z dnia 28 kwietnia 2022 r., I SA/Ke 35/22

Standard: 87320 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 109 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87321

Komentarz składa z 366 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87322

Komentarz składa z 73 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87323

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.