Wyłączenia z obowiązku podatkowego spraw nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia (art. 2 pkt 1 lit. f u.p.c.c.)
Wyłączenia przedmiotowe z obowiązku podatkowego (art. 2 u.p.c.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Art. 2 pkt 1 lit. f p.c.c. nie wypowiada się w kwestii charakteru związku czynności cywilnoprawnej ze sprawami nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej lub zdrowia; w szczególności związku tego nie kwalifikuje w kategoriach bezpośredniości lub pośredniości z celami, warunkującymi zastosowanie zwolnienia. Ponieważ zgodnie z zasadą wykładni prawa lege non distinguente nec rostrum est distinguente nie wolno wprowadzać rozróżnień tam, gdzie nie wprowadza ich prawodawca, zaproponowane przez organ interpretacyjny rozróżnienie bezpośredniego i pośredniego związku czynności cywilnoprawnej z celem zwalniającym od opodatkowania jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie ma uzasadnienia normatywnego. Skoro zatem celem czynności cywilnoprawnej (dopłaty do kapitału spółki) jest modernizacja i rozbudowa budynków służących działalności leczniczej, to czynność taka objęta jest zwolnieniem podatkowym, przewidzianym w art. 2 pkt 1 lit. f u.p.c.c., gdyż spełniony jest przewidziany w ustawie warunek dla zastosowania tego zwolnienia.
Wyrok NSA z dnia 16 czerwca 2021 r., III FSK 33/21
Standard: 87111 (pełna treść orzeczenia)
Czynnością cywilnoprawną wyłączoną spod opodatkowania może być każda z czynności wymienionych w art. 1 ust. 1 u.p.c.c.
Art. 2 pkt 1 lit. f u.p.c.c. przewiduje wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych tych czynności, które służą realizacji zadań stanowiących "sprawy zdrowia", choćby pośrednio, to jest w formie dotyczącej finansowania spraw związanych z usługami w sprawie zdrowia, jak inwestycja związana z modernizacją Bloku Operacyjnego oraz towarzyszącej mu infrastruktury w drodze podwyższenia kapitału zakładowego.
Art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy nie wypowiada się w kwestii charakteru związku czynności cywilnoprawnej ze sprawami nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej lub zdrowia. W szczególności treść tej regulacji nie określa owego związku ani nie kwalifikuje go w kategoriach bezpośredniości lub pośredniości z celami warunkującymi zastosowanie wyłączenia. Jeżeli więc ustawa rozróżnienia w tym względzie nie wprowadza (rozróżnienia na związek pośredni i bezpośredni, przy czym tylko ten drugi miałby uprawniać do wyłączenia podatkowego), to brak jest podstaw aby rozróżnienie takie wprowadzać w drodze wykładni prawa przez organ interpretacyjny (rozróżnienie bezpośredniego i pośredniego związku czynności cywilnoprawnej z celem zwalniającym od opodatkowania). Brak w tym względzie uzasadnienia normatywnego.
Ogólną zasadą prawa podatkowego jest interpretować wyłączenia i zwolnienia podatkowe ściśle, a zatem ta właśnie zasada uprawnia do poszukiwania bezpośredniego albo pośredniego związku czynności cywilnoprawnej ze sprawami zdrowia.
Czynności cywilnoprawne w sprawach zdrowia to także takie czynności, których celem jest sfinansowanie i polepszenie jakości działalności leczniczej. Do tożsamych wniosków doszedł Naczelny Sąd Administracyjny w powołanym w skardze wyroku z 21 kwietnia 2017 r., II FSK 855/15, uznając, że pożyczki pod budowę budynków, które staną się kompleksem szkolnym, nie są objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a także w wyroku z 12 grudnia 2017 r. II FSK 2641/15, w którym uznał, że spełniony jest warunek do wyłączenia z opodatkowania w odniesieniu do umowy pożyczki środków pieniężnych, przeznaczonych wyłącznie na budowę, organizację i prowadzenie przedszkola, które będzie świadczyło odpłatne usługi edukacyjne.
W art. 2 pkt 1 lit. f) u.p.c.c. ustawodawca wskazał więc czynności cywilnoprawne, które – mimo zaliczenia ich do przedmiotu opodatkowania – nie podlegają temu podatkowi. Przepis ten normuje wyłączenie od opodatkowania. Ustawodawca wskazuje zatem sytuacje, które pomimo istnienia stanu faktycznego i prawnego powodującego powstanie obowiązku uiszczenia określonej daniny publicznej, nie podlegają, przy spełnieniu określonych warunków, temu obciążeniu, zaś jednym z rodzajów czynności podlegających wyłączeniu od opodatkowania są czynności cywilnoprawne w sprawach m.in. zdrowia. Ustawodawca nie definiuje tego co można uznać za "sprawy" w wymienionych przez niego dziedzinach. Dokonując wykładni tego przepisu należy jednak mieć na względzie, że odnosi się on do czynności cywilnoprawnych podlegających co do zasady opodatkowaniu. Czynnością cywilnoprawną wyłączoną spod opodatkowania może być zatem każda z czynności wymienionych w art. 1 ust. 1 u.p.c.c., jeżeli została dokonana w sprawach zdrowia. To zastrzeżenie wskazuje jednocześnie kierunek wykładni art. 2 pkt 1 lit. f) u.p.c.c. Czynności cywilnoprawne podlegające opodatkowaniu nie polegają bowiem wprost na zachowaniu lub poprawie zdrowia. Cel ich dokonania musi jednak pozostawać z związku z tego rodzaju działalnością. Związek taki będzie istniał wówczas, gdy dokonanie tych czynności umożliwia lub jest warunkiem prowadzenia działalności umożliwiającej działanie w celu zachowania zdrowia i życia lub poprawy stanu zdrowia. Natomiast działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania, to świadczenia zdrowotne w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej (zob. art. 2 ust. 1 pkt 10 tej ustawy). Działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, a także na promocji zdrowia lub realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia (art. 3 ust. 1 i ust. 2).
Powyższe niewątpliwie obejmuje także pozyskanie środków na inwestycję związaną z modernizacją Bloku Operacyjnego oraz towarzyszącej mu infrastruktury w drodze podwyższenia kapitału zakładowego – realizacja tego przedsięwzięcia służy ochronie zdrowia.
Wyrok WSA z dnia 14 maja 2021 r., I SA/Gl 409/21
Standard: 87114 (pełna treść orzeczenia)