Podatek od umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku
Podatek od umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b); art. 6 ust. 1 pkt 7; art. 7 ust. 1 pkt 4 u.p.c.c.
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b u.p.c.c., podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega u.in. umowa pożyczki pieniędzy. Obowiązek podatkowy powstaje w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na biorącym pożyczkę (art. 4 pkt 7), który zobligowany jest również do złożenia deklaracji organowi podatkowemu i do zapłaty podatku (art. 5 ust. 1) w terminie wskazanym w art. 10 ust. 1. Podstawę opodatkowania stanowi kwota lub wartość pożyczki, zaś stawka podatkowa, co do zasady, wynosi 2% (art. 6 ust. 1 pkt 7 oraz art. 7 ust. 1 pkt 2 u.p.c.c.).
Zgodnie z art. 7 ust. 5 u.p.c.c., stawka podatku wynosi 20%, jeżeli przed organem podatkowym w toku czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, postępowania podatkowego lub kontroli celno-skarbowej: podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia użytkowania nieprawidłowego albo ich zmiany, a należny podatek od tych czynności nie został zapłacony (pkt 1); biorący pożyczkę, o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. b, powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, a nie spełnił warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy, albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym (pkt 2). Warunki te mają charakter rozłączny, a zatem już spełnienie jednego z nich uzasadnia zastosowanie wskazanej stawki.
Zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. b u.p.c.c nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania określonej czynności jest:
a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b) zwolniona z podatku od towarów i usług
Wyrok WSA z dnia 3 lipca 2024 r., I SA/Lu 133/24
Standard: 86949 (pełna treść orzeczenia)
W przypadku ustalenia, że umowa nie jest umową pożyczki, pozostaje bez znaczenia dla oceny zaskarżonego wyroku, jaka w istocie rzeczy inna umowa łączyła skarżącą kasacyjnie z jej córką, w szczególności czy była to umowa powiernictwa, umowa zlecenia, umowa o świadczenie usług, czy też umowa o zastępstwo pośrednie.
Wyrok NSA z dnia 29 sierpnia 2023 r., III FSK 234/23
Standard: 86948 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86956
Standard: 86959
Standard: 86964
Standard: 87292
Standard: 87212