Wyłączenie z obowiązku podatkowego czynności cywilnoprawnych w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem VAT (art. 2 pkt 4 u.p.c.c.)
Wyłączenia przedmiotowe z obowiązku podatkowego (art. 2 u.p.c.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. b u.p.c.c nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania określonej czynności jest:
a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b) zwolniona z podatku od towarów i usług (...).
Wskazana regulacja realizuje zasadę jednokrotnego opodatkowania tego samego zdarzenia, akcentując pierwszeństwo oceny skutków podatkowych na gruncie przepisów ustawy o VAT.
Wyrok WSA z dnia 3 lipca 2024 r., I SA/Lu 133/24
Standard: 86950 (pełna treść orzeczenia)
Czynność opodatkowana podatkiem od towarów i usług (art. 2 pkt 4 lit. a u.p.c.c.) to czynność, która rodzi obowiązek podatkowy i zobowiązanie podatkowe (podatek należny) w podatku od towarów i usług.
Za czynność zwolnioną z podatku od towarów i usług (art. 2 pkt 4 lit. b u.p.c.c.) należy rozumieć czynność rodzącą powstanie obowiązku podatkowego, który jednak nie przekształca się w zobowiązanie podatkowe w tym podatku, z uwagi na istniejące w tym zakresie zwolnienie podatkowe - podmiotowe lub przedmiotowe (por. W. Stachurski [w]: S. Bogucki, A. Dumas, W. Stachurski, K. Winiarski, Podatek od czynności cywilnoprawnych. Komentarz dla praktyków, Gdańsk 2014, s. 144-145, wyrok NSA z 3 czerwca 2014 r., II FSK 1667/12).
Wyrok NSA z dnia 8 maja 2024 r., III FSK 636/22
Standard: 86954 (pełna treść orzeczenia)