Podatek od umowy sprzedaży przedsiębiorstwa
Podatek od umowy sprzedaży przedsiębiorstwa (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a i art. 7 ust. 3 u.p.c.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa środki pieniężne w gotówce, a także pieniądze bezgotówkowe, na potrzeby opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, co w konsekwencji oznacza, że środki pieniężne zgromadzone w gotówce i na rachunkach bankowych nie powinny być uwzględnione w podstawie opodatkowania tym podatkiem.
Podobnie jak wartość firmy, środki pieniężne nie powinny podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych, nawet przy hipotetycznym przyjęciu, że stanowią one prawa majątkowe.
Wyrok NSA z dnia 9 sierpnia 2023 r., III FSK 227/23
Standard: 86930 (pełna treść orzeczenia)
Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlega zorganizowana część przedsiębiorstwa jako wartość zbiorcza. Na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przedmiotem umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa są poszczególne składniki określone art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w związku z art. 6 ust. 1 pkt 1 u.p.c.c. Stawka podatku powinna być określona odrębnie dla każdego składnika wchodzącego w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2022 r., III FSK 732/22
Standard: 86931 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86933
Standard: 86895
Standard: 86934