Podatek według stawki najwyższej w warunkach przedmiotu zbiorowego wskazanego w art. 7 ust. 3 u.p.c.c.
Podatek od umowy sprzedaży przedsiębiorstwa (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a i art. 7 ust. 3 u.p.c.c.) Stawki podatku (art. 7 u.p.c.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Z art. 7 ust. 3 pkt 1 u.p.c.c. wynika wprost, iż podatek pobiera się według stawki najwyższej jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki - od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych. Oznacza to, że w przypadku gdy podatnik dokonał czynności cywilnoprawnej (zawarł jedną umowę), w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności i nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki, to podatek pobiera się od łącznej wartości rzeczy lub praw majątkowych. Wyodrębnieniu podlegają zatem rzeczy i prawa majątkowe ze względu na stawkę podatku, a nie ze względu na podstawę opodatkowania odczytywaną przy stosowaniu zwolnienia z art. 9 pkt 6 u.p.c.c., którą to ustala się od łącznej wartości rynkowej rzeczy i/lub prawa majątkowego objętych daną czynnością cywilnoprawną, w tym przypadku umową sprzedaży.
Wyrok WSA z dnia 14 stycznia 2020 r., I SA/Bk 664/19
Standard: 86893 (pełna treść orzeczenia)
Przepis art. 7 ust. 3 pkt 1 u.p.c.c. dotyczy każdej czynności cywilnoprawnej, objętej podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych w sytuacji, gdy podatnik nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie rożne stawki.
W praktyce obrotu prawnego przewidziana komentowanym przepisem sytuacja dotyczy przypadków, gdy czynnością cywilnoprawną objęty jest tzw. przedmiot zbiorowy (np. przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55⊃1; k.c. lub jego zorganizowana część). W konsekwencji, jeżeli podatnik, dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki, to na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 1 u.p.c.c. – podatek pobiera się od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych według stawki najwyższej, jaka przewidziana została w ustawie dla konkretnej rzeczy (prawa majątkowego), stanowiącego jeden z wielu przedmiotów tej czynności.
Strony czynności cywilnoprawnej dotyczącej przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części powinny wymienić wchodzące w jego skład rzeczy i prawa majątkowe, jednocześnie podając ich wartość rynkową, co pozwoli z kolei ustalić przy zastosowaniu odpowiednich stawek wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 1 u.p.c.c., podatnik może wyodrębnić wartość rzeczy lub praw majątkowych, "dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności", a nie po jej dokonaniu.
Użycie w ustawie zwrotu "dokonując" oznacza dla podatnika konieczność wyodrębnienia wartości poszczególnych rzeczy (praw majątkowych), stanowiących przedmiot czynności prawnej, już w momencie jej dokonania (np. podpisania umowy), jeżeli zamierza uniknąć negatywnego dla niego skutku podatkowego w postaci objęcia wszystkich rzeczy (praw majątkowych) najwyższą stawką opodatkowania.
W sytuacji, gdy podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnieni wartości rzeczy lub praw podlegających opodatkowaniu rożnymi stawkami podatkowymi, organ jest uprawniony do opodatkowania łącznej wartości tych rzeczy i praw stawką najwyższą (zob. tak w komentarzu do art. 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych K. Winiarski, w: S. Bogucki, A. Dumas, W. Stachurski, K. Winiarski, Podatek ...).
Wyrok WSA z dnia 26 czerwca 2018 r., I SA/Gd 388/18
Standard: 86937 (pełna treść orzeczenia)