Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Prawo do świadczenia wychowawczego w razie urlopowania dziecka z placówki sprawującej instytucjonalną pieczę zastępczą

Wyłączenie świadczenia wychowawczego (art. 8 u.p.p.w.d.)

Krótkotrwałe okresy urlopowania dziecka do rodziców nie zmieniają faktu, że w równorzędnym lub przeważającym okresie to instytucja sprawująca pieczę zastępczą ponosi wydatki na dziecko. Stosownie do art. 113a ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej na każde umieszczone w placówce opiekuńczo-wychowawczej dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia przysługuje dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego określonego w przepisach o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. W myśl art. 121a tej ustawy dodatek, o którym mowa w art. 113a, przeznacza się w szczególności na rozwój zainteresowań oraz zwiększanie szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci umieszczonych w instytucjonalnej pieczy zastępczej. Unormowania te potwierdzają, że to instytucja sprawująca pieczę zastępczą powinna zaspakajać potrzeby dziecka. Jeżeli więc to podmiot sprawujący pieczę zastępczą realizuje cel określony w art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, świadczenie wychowawcze nie przysługuje rodzicom.

Wyrok SN z dnia 3 listopada 2020 r., II SA/Ol 628/20

Standard: 86583 (pełna treść orzeczenia)

Kilkudniowe pobyty w domu nie uprawniają rodzica do otrzymywania proporcjonalnej choćby części świadczenia wychowawczego.

fakt urlopowania dziecka z placówki zastępczej nie daje podstaw do przyznania prawa do świadczenia wychowawczego. Z akt sprawy wynika (zaświadczenie DD w G.), że córka skarżącej była zwalniana do domu ("urlopowana") w niektórych miesiącach na okresy jednodniowe, bądź nie przekraczające kilku dni, głównie obejmujących weekendy. W listopadzie 2017 roku i kwietniu 2018 roku były to po 4 dni w każdym miesiącu, po 5 pojedynczych dni w grudniu 2017 i sierpniu 2018 roku, 2 dni w maju 2018, trzy dni w styczniu 2018 roku, po 6 dni we wrześniu i grudniu 2018 roku. W pozostałych miesiącach, to jest w lutym, marcu, czerwcu, lipcu urlopów małoletniej nie udzielano.( zaświadczenie wychowawcy DD w G. z 25 grudnia 2018 roku w aktach administracyjnych).

Wyrok WSA z dnia 23 sierpnia 2019 r., II SA/Łd 343/19

Standard: 86581 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 476 słów. Wykup dostęp.

Standard: 86565

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.