Zmiana sytuacji rodzinnej mająca wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego

Zmiana lub uchylenie prawa do świadczenia wychowawczego (art. 27 u.p.p.w.d.)

Wyświetl tylko:

Okolicznością umożliwiającą przyznanie świadczenia wychowawczego jest wspólne zamieszkiwanie z dzieckiem, a nie przysługiwanie władzy rodzicielskiej. Zamieszkiwanie dziecka z drugim z rodziców wyklucza możliwość przyznania świadczenia wychowawczego temu z rodziców, z którym dziecko nie zamieszkuje.

W konsekwencji powyższego należy uznać, że na skutek opuszczenia lokalu przez dziecko, na które przyznano świadczenie, ziściły się przesłanki zmiany lub uchylenia decyzji w sprawie przyznania świadczenia, o których mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o pomocy.

Organy administracji publicznej nie są uprawnione do dokonania oceny czy przerwanie wspólnego zamieszkiwania rodzica i dziecka nastąpiło na skutek działań, które mogą zostać uznane za bezprawne. Sąd administracyjny badający prawidłowość działania organów administracji nie jest uprawniony do kontroli stosunków pomiędzy rodzicami i ich małoletnimi dziećmi.

Wyrok NSA z dnia 24 sierpnia 2023 r., I OSK 1349/21

Standard: 86546 (pełna treść orzeczenia)

Nieprawomocne postanowienie sądu o zmianie miejsca zamieszkania dziecka podjęte w trybie zabezpieczenia, nie może stanowić podstawy do przyjęcia przez organ administracyjny, że nastąpiła zmiana dotychczasowego jego miejsca zamieszkania, a tym samym podstawa do zmiany decyzji w trybie art. 27 ust.1 ustawy.

W przypadku, gdy opieka nad dzieckiem czy miejsce jego pobytu (zamieszkania) zostały uregulowane na mocy orzeczenia sądu, to jego treść ma znaczenie dla prawa do świadczenia wychowawczego. Niemniej rozstrzygnięcie to, aby miało moc wiążącą i mogło być " realizowane przez organy i instytucje" musi mieć przymiot prawomocności. Nie może też budzić najmniejszych wątpliwości, że rozstrzygnięcie sądu może być i powinno być kwestionowane tylko poprzez działania zgodne z prawem. Nie można tym samym akceptować innych pozaprawnych działań zmierzających do unicestwienia skutków prawnych orzeczeń sądowych

Wyrok WSA z dnia 4 października 2018 r., III SA/Gd 602/18

Standard: 86576 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 66 słów. Wykup dostęp.

Standard: 86577

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.