Forma rozstrzygnięć przez ZUS w przedmiocie świadczenia wychowawczego (art. 13a u.p.p.w.d.)
Postępowanie i forma rozstrzygnięcia w przedmiocie wniosku o świadczenie wychowawcze (art. 13a u.p.p.w.d.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Jeżeli wniosek został złożony co do całości świadczenia, to przyznając jej kwotę w części organ nie przyznawał świadczenia wychowawczego zgodnie z wnioskiem, lecz w sposób władczy ograniczył przysługujące wnioskodawczyni uprawnienie. W takim wypadku winien on w rzeczywistości wydać decyzję, w której orzeka o przyznaniu wnioskodawczyni części wnioskowanej kwoty, a co do pozostałej kwoty orzec o odmowie jej przyznania.
Wyrok WSA z dnia 20 listopada 2024 r., II SA/Gd 618/24
Standard: 86508 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 13a ust. 1 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2023 r., poz. 810 ze zm., dalej: ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci) przyznanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia wychowawczego nie wymaga wydania decyzji. Taka forma orzekania jest zastrzeżona wyłącznie w sprawach odmowy przyznania świadczenia wychowawczego, uchylenia lub zmiany prawa do świadczenia wychowawczego oraz nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego (art. 13a ust. 4 ww. ustawy).
Skoro ustawodawca w art. 23 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci nie przewidział formy prawnej dla wstrzymania wypłaty świadczenia wychowawczego, to należy przyjąć, że organ wstrzymuje wypłatę tego świadczenia w drodze czynności materialno-technicznej, a nie w formie władczej - w drodze decyzji administracyjnej.
Wyrok WSA z dnia 18 lipca 2024 r., IV SA/Wr 11/24
Standard: 86468 (pełna treść orzeczenia)
Na mocy ustawy z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019, poz. 924) wraz dodano art. 13a, który zwalnił organ z obowiązku wydania decyzji o przyznawaniu świadczenia wychowawczego i jako formę obowiązującą w tym przedmiocie wprowadził informację o przyznaniu tego świadczenia.
Przepis art. 13a ust. 1 u.p.p.w.d. wskazuje jedynie na formę prawną, w jakiej organ orzeka o odmowie przyznania świadczenia wychowawczego, uchyleniu lub zmianie prawa do świadczenia wychowawczego oraz w sprawie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego. Zatem - choć przepis ten zawarty jest w ustawie materialnej - ma niewątpliwie charakter proceduralny. Materialnoprawne przesłanki wydania wyżej wymienionych decyzji ustawodawca zawarł zaś w art. 27 ust. 1 ustawy. Należą do nich: zmiana sytuacji rodzinnej mająca wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego, nabycie przez członka rodziny prawa do świadczenia wychowawczego w innym państwie w związku ze stosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, nienależne pobranie świadczenie wychowawcze lub wystąpienie innych okoliczności mające wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego
Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2023 r., I OSK 209/22
Standard: 86499 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86501 (pełna treść orzeczenia)