Upoważnienie wójta do wydawania decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej (art. 110 ust. 7 - 8a u.p.s.)
Wykonywanie zadań pomocy społecznej w gminach (art. 110 u.p.s.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Co prawda w art. 110 ust. 7 u.p.s. wskazano, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) udziela kierownikowi ośrodka pomocy społecznej upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej należących do właściwości gminy, jednakże przeniesienie kompetencji orzeczniczych na kierownika ośrodka nie zmienia właściwości organu. Przeniesienie kompetencji orzeczniczych w sprawach z zakresu pomocy społecznej na kierownika ośrodka pomocy społecznej nie powoduje zmiany właściwości organu, a wydana w sprawie decyzja jest w dalszym ciągu decyzją wójta (burmistrza, prezydenta miasta), stosownie do ogólnej zasady wyrażonej w powołanym art. 39 ust. 1 u.s.g. W dalszym ciągu piastun funkcji określonego organu zachowuje swoje kompetencje, a kierownik ośrodka pomocy społecznej podejmuje decyzje wyłącznie z jego upoważnienia i w zakresie jego kompetencji (por. wyrok WSA w Szczecinie z 4 kwietnia 2019 r. II SA/Sz 64/19). Nadal jest to decyzja organu, który udzielił upoważnienia (por. wyrok NSA z 27 października 2015 r., I OSK 1420/15). W związku z tym w oznaczeniu organu musi być wskazany podmiot upoważniony ustawowo do wydania decyzji, czyli wójt (burmistrz, prezydent miasta). Osoba w rzeczywistości wydająca decyzję i ją podpisująca, działa wówczas z upoważnienia wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Wyrok WSA z dnia 26 października 2023 r., II SAB/Go 102/23
Standard: 86279 (pełna treść orzeczenia)
Przeniesienie kompetencji orzeczniczych na kierownika ośrodka nie zmienia właściwości organu. Jak trafnie zauważa się w judykaturze przeniesienie kompetencji orzeczniczych w sprawach z zakresu pomocy społecznej na kierownika ośrodka pomocy społecznej nie powoduje zmiany właściwości organu, a wydana w sprawie decyzja jest w dalszym ciągu decyzją wójta (burmistrza, prezydenta miasta), stosownie do ogólnej zasady wyrażonej w powołanym art. 39 ust. 1 u.s.g. W dalszym ciągu piastun funkcji określonego organu zachowuje swoje kompetencje, a kierownik ośrodka pomocy społecznej podejmuje decyzje wyłącznie z jego upoważnienia i w zakresie jego kompetencji
Wyrok WSA z dnia 13 kwietnia 2023 r., II SAB/Gd 137/22
Standard: 86280 (pełna treść orzeczenia)
Przeniesienie kompetencji orzeczniczych w sprawach z zakresu pomocy społecznej na kierownika ośrodka pomocy społecznej nie powoduje zmiany właściwości organu, a wydana w sprawie decyzja jest w dalszym ciągu decyzją wójta (burmistrza, prezydenta miasta), stosownie do ogólnej zasady wyrażonej w powołanym art. 39 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. W dalszym ciągu piastun funkcji określonego organu zachowuje swoje kompetencje a kierownik ośrodka pomocy społecznej podejmuje decyzje wyłącznie z jego upoważnienia i w zakresie jego kompetencji.
Z powyższego można wyprowadzić wniosek, że w postępowaniu administracyjnym, którego przedmiotem jest ustalenie wskazanej gminie opłaty za pobyt danej osoby w ośrodku wsparcia, stroną takiego postępowania, uprawnioną do dokonywania w nim czynności i będącą adresatem rozstrzygnięć w nim podejmowanych, jest ww. gmina, ale która działa przez upoważnionego przez jej organ wykonawczy kierownika ośrodka pomocy społecznej.
Wyrok WSA z dnia 4 kwietnia 2019 r., II SA/Sz 64/19
Standard: 86307 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86313 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86277 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86274 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86272 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86291 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86298 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86302 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86318 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86292 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86273 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86297 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86275 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86276 (pełna treść orzeczenia)