Skierowanie do domu pomocy społecznej prowadzonego przez podmioty niepubliczne

Domy pomocy społecznej prowadzone przez podmioty niepubliczne bez zlecenia j.s.t. (art. 65 u.p.s.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przy skierowaniu do domu pomocy społecznej, który nie jest prowadzony na zlecenie wójta, nie obowiązuje kryterium związane z bliskością lokalizacji.

Przepis art. 65 ust. 2 u.p.s. wskazuje wprawdzie, że organ może kierować, co oznacza, że organ ma pewną swobodę w ocenie zasadności kierowania do tego typu ośrodka. Nie powinno jednak budzić wątpliwości, że rozpoznanie wniosku wymaga wówczas uwzględnienia słusznego interesu Strony, o ile nie koliduje to wyraźnie z ważnym interesem publicznym. Wynika to zarówno z ogólnej zasady określonej w art. 7 k.p.a., zgodnie z którą organ powinien załatwić sprawę mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli oraz z zasad udzielania pomocy społecznej, w tym określonej w art. 3 ust. 3 u.p.s.

Wyrok WSA z dnia 27 grudnia 2023 r., IV SA/Wr 353/23

Standard: 85972 (pełna treść orzeczenia)

Przepis art. 65 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej nie daje podstaw do wyprowadzenia legitymacji podmiotu prowadzącego prywatny dom pomocy społecznej do występowania jako strona w postępowaniu o stwierdzenie nieważności decyzji kierującej objętego tą pomocą do tej placówki.

Umieszczenie w domu pomocy społecznej jest formą świadczenia pomocy bytowej realizowanej przez organ administracji.

W ujęciu podmiotowym, relację opartą o powyższy przepis nawiązuje organ z osobą, której pomoc w tej postaci zostaje przyznana.

Podmiot świadczący usługi opiekuńcze pozostaje poza kręgiem podmiotowym tego administracyjnoprawnego stosunku. Brak zatem podstaw do uznania, że odmawiając [...] Fundacji Pomocy Osobom Starszym i Niepełnosprawnym z siedzibą w [...] legitymacji procesowej uprawniającej do wszczęcia postępowania nieważnościowego w odniesieniu do decyzji przenoszącej [...] z placówki samorządowej do domu pomocy społecznej prowadzonej przez tę Fundację, organ i następnie Sąd I instancji naruszył art. 28 k.p.a. w zw. z art. 65 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej.

Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2020 r., I OSK 2042/20

Standard: 85970 (pełna treść orzeczenia)

W sytuacji, gdy wniosek dotyczy skierowania do DPS prowadzonego przez podmiot niepubliczny, który nie jest prowadzony na zlecenie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub starosty, organ ma obowiązek ustalić przede wszystkim dostępność miejsc w DPS o zasięgu gminnym lub powiatowym. Rozpatrzenie takiego wniosku nie może odbyć się w oderwaniu od treści art. 54 ust. 1 ustawy, co oznacza obowiązek ustalenia, czy osoba wymaga całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, czy może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, czy osobie takiej można zapewnić niezbędną pomoc w formie usług opiekuńczych.

Wyrok WSA z dnia 10 marca 2020 r., II SA/Bk 110/20

Standard: 85966 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 184 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85963 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 113 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85962 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 81 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85965 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.