Ocena możliwości przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej przy uwzględnieniu składników majątku wnioskodawcy

Odmowa przyznania świadczenia ze względu na dysproporcję między udokumentowaną wysokością dochodu a sytuacją majątkową osoby lub rodziny (art. 12 u.p.s.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Wprawdzie pomoc społeczna ma charakter jedynie pomocy doraźnej i nie może zaspokajać wszystkich potrzeb beneficjentów, to niemniej jednak, nie może to być sytuacja, że strona jest niejako zmuszona zaciągać pożyczki od osób, gdyż ciągle nie starcza jej na utrzymanie w godności. Nie chodzi tu więc ani o pomoc w takim rozmiarze, że wszystkie potrzeby będą zaspokojone, ani o poprawę komfortu beneficjenta, lecz o przyznanie takiej adekwatnej pomocy co do formy i wysokości, mając na względzie cele i zasady pomocy społecznej, w tym ograniczona ilość środków, jak i potrzeby innych beneficjentów, by w sytuacji, gdy z własnych środków nie jest w stanie przezwyciężyć trudności, w jakich się znajduje, nie była zmuszona dla egzystencji w podstawowych , godziwych warunkach, do zaciągania pożyczek popadając w ten sposób w zadłużenie. Tylko jednoznaczne ustalenia faktyczne poczynione w toku postępowania administracyjnego, wskazujące w sposób wyraźny i niebudzący wątpliwości, że występuje dysproporcja między niskimi dochodami wykazanymi w składanych przez stronę oświadczeniach, a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy, upoważniają organy administracji publicznej do wydania rozstrzygnięcia odmownego.

Wyrok WSA z dnia 21 listopada 2022 r., III SA/Kr 760/22

Standard: 85853 (pełna treść orzeczenia)

Istotą wykazania występowania dysproporcji, o której mowa w art. 12 u.p.s. jest to, że osoba ubiegająca się o przyznanie świadczenia jest w stanie samodzielnie zaspokajać swoje niezbędne potrzeby, mimo spełnienia formalnych wymogów do otrzymania wnioskowanego świadczenia z pomocy społecznej.

Przyjęte w tym przepisie rozwiązanie pozwala organom administracji publicznej na racjonalne i rozsądne rozdzielanie świadczeń z pomocy społecznej stosownie do potrzeb osób i rodzin jej potrzebujących, a przy tym na eliminację osób i rodzin, których stan majątkowy wskazuje na to, że są one w stanie samodzielnie przezwyciężyć trudną sytuację życiową. Pomoc społeczna winna być bowiem kierowana do tych osób i rodzin, które samodzielnie nie są w stanie prawidłowo funkcjonować, a bez wsparcia pomocy społecznej posiadane przez nich zasoby nie wystarczają na przezwyciężenie trudnej sytuacji życiowej.

Wyrok WSA z dnia 30 maja 2019 r., VIII SA/Wa 157/19

Standard: 85829 (pełna treść orzeczenia)

Powołanie się na konieczność zastosowania art. 12 ustawy o pomocy społecznej powinno być oceniane w świetle powyższych celów i zadań pomocy społecznej. W sytuacji więc, gdy stan majątkowy osoby wskazuje, że osoba ta jest w stanie przezwyciężyć trudną sytuację życiową, wykorzystując własne zasoby majątkowe, w szczególności w przypadku posiadania znacznych zasobów finansowych, wartościowych przedmiotów majątkowych lub nieruchomości, można odmówić przyznania świadczenia.

Celem pomocy społecznej jest wspieranie, a nie wyręczanie osób i rodzin w ich wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych oraz umożliwienia im bytowania w warunkach odpowiadających godności człowieka

Wyrok WSA z dnia 14 stycznia 2015 r., II SA/Łd 967/14

Standard: 85824 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 75 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85823 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 56 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85821 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 100 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85819 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 93 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85816 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 73 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85815 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 111 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85813 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 70 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85810 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 203 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85808 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 39 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85804 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 115 słów. Wykup dostęp.

Standard: 85803 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.