Prawo do świadczenia z pomocy społecznej dla cudzoziemców (art. 5 pkt 2 i 3; art. 5a u.p.s.)
Podmiotowy zakres prawa do pomocy społecznej (art. 5 u.p.s.) Przepisy ogólne (art. 1 - 14 u.p.s.) Pomoc społeczna cudzoziemcom (art. 91 - 96 u.p.s.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Choć cudzoziemcy są grupą podmiotów uprawnionych do świadczeń z pomocy społecznej, to jednak prawo do pomocy uzależnione jest od miejsca zamieszkania i przebywania na terytorium Polski oraz legitymowania się określonym zezwoleniem lub korzystaniem ze szczególnej ochrony prawnej.
Wyrok WSA z dnia 13 sierpnia 2019 r., I SA/Wa 380/19
Standard: 85739 (pełna treść orzeczenia)
Cudzoziemcy są zatem drugą grupą podmiotów uprawnionych do świadczeń z pomocy społecznej, w tym także cudzoziemcy, którzy otrzymali zgodę na pobyt tolerowany. Przy czym prawo do pomocy uzależnione jest od miejsca zamieszkania i przebywania na terytorium Polski oraz legitymowania się określonym zezwoleniem lub korzystaniem ze szczególnej ochrony prawnej. Problematykę pobytu obcokrajowców na terytorium RP reguluje ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1694 z późn. zm.).
Wyrok NSA z dnia 5 października 2011 r., I OSK 803/11
Standard: 85751 (pełna treść orzeczenia)
W art. 5 ustawodawca wymienił podmioty, którym przysługuje prawo do pomocy społecznej, przy czym w pkt 2 ustanawiającym prawo do świadczeń z pomocy społecznej cudzoziemców mających miejsce zamieszkania i przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wyodrębnił pod lit. a i lit b dwie odrębne grupy cudzoziemców, to znaczy, że był to celowy zabieg racjonalnego ustawodawcy, który w ten sposób zróżnicował zakres przedmiotowy uprawnień każdej z tych grup. Stanowiąc w odniesieniu do cudzoziemców wymienionych pod lit. b, a zatem tych, którzy przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zgody na pobyt tolerowany ograniczenie formy przysługującej pomocy do schronienia, posiłku, niezbędnego ubrania oraz zasiłku celowego, ustawodawca jednocześnie dał wyraz temu, że w odniesieniu do cudzoziemców wymienionych w ust. 2 lit. a oraz w ust. 3 artykułu 5, ograniczeń takich nie przewiduje.
Art. 5 u.p.s. jest normą prawa materialnego, a art. 101 u.p.s. jest normą prawa procesowego. Pomiędzy tymi przepisami nie zachodzą stosunki nadrzędności i podrzędności.
Wyrok WSA z dnia 17 listopada 2010 r., II SA/Sz 817/10
Standard: 85744 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 85745 (pełna treść orzeczenia)