Wywiad środowiskowy, o jakim mowa w art. 106a u.p.s.

Wstrzymanie wypłaty świadczeń oraz wszczęcie postępowanie wyjaśniającego (art. 106a u.p.s.)

Beneficjant świadczeń winien wyjaśnić przyczyny niepobierania świadczeń z pomocy społecznej przez dwa kolejne miesiące. Wywiad środowiskowy, o jakim mowa w art. 106a ust. 3 ustawy ma na celu wyjaśnienie przyczyn takiego stanu rzeczy w sytuacji gdy zobowiązany nie stawia się celem złożenia wyjaśnień. Jest on przeprowadzany w celu zbadania, czy podopieczny świadczeń tych nie pobiera z przyczyn od siebie niezależnych tj. np. z powodu przebywania w szpitalu lub w ośrodku o charakterze izolacyjnym bądź z powodu złego stanu zdrowia, czy z innej jeszcze niezależnej od siebie przyczyny. Bez wątpienia jednak wywiad środowiskowy organ winien przeprowadzić w miejscu zamieszkania osoby uprawnionej bądź w miejscu jej pobytu gdy chodzi o osobę bezdomną.

Wyrok WSA z dnia 7 kwietnia 2021 r., II SA/Gl 1277/20

Standard: 85705 (pełna treść orzeczenia)

Wywiad przeprowadza się w celu zbadania, czy podopieczny świadczeń tych nie pobiera z przyczyn od siebie niezależnych tj. np. z powodu przebywania w szpitalu lub w ośrodku o charakterze izolacyjnym bądź z powodu złego stanu zdrowia czy z innej jeszcze niezależnej od siebie przyczyny.

Wywiad środowiskowy organ winien przeprowadzić w miejscu zamieszkania osoby uprawnionej bądź w miejscu jej pobytu gdy chodzi o osobę bezdomną. 

Wyrok WSA z dnia 12 grudnia 2019 r., I SA/Wa 951/19

Standard: 85708 (pełna treść orzeczenia)

Wywiad środowiskowy w sytuacji osoby nieposiadającej miejsca zamieszkania może odbyć się również w miejscu jej pobytu, o czym wyraźnie stanowi przepis § 2 ust. 3 rozporządzenia w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Zgodnie z informacją zamieszczoną w kwestionariuszu wywiadu, w przypadku bezdomności, jako adres zamieszkania traktuje się aktualne miejsce zameldowania na pobyt stały względnie ostatni możliwy do potwierdzenia adres (zał. nr 1 do rozporządzenia).

Nie jest wykluczone, że osoba bezdomna nie ma również miejsca stałego pobytu i permanentnie je zmienia. W takiej sytuacji wywiad środowiskowy może poprzedzać wezwanie strony do organu celem wyjaśnienia istotnych dla sprawy faktów, a przede wszystkim manifestowanych potrzeb strony. Brak stawienia się na wezwanie organu i ewentualna odmowa udzielenia odpowiedzi na pytania zmierzające do wyjaśnienia rzeczywistej sytuacji strony mogłaby dopiero sugerować odmowę załatwienia sprawy zgodnie ze słusznym interesem obywatela

Wyrok WSA z dnia 10 lutego 2015 r., IV SA/Gl 538/14

Standard: 85709 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.