Wszczęcie i przebieg postępowania w trybie art. 106a u.p.s.
Wstrzymanie wypłaty świadczeń oraz wszczęcie postępowanie wyjaśniającego (art. 106a u.p.s.)
Niepodejmowanie świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej przez dwa kolejne miesiące powoduje wstrzymanie wypłaty świadczenia i wszczęcie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie. O wszczęciu postępowania strona powinna zostać zawiadomiona. Następnie organ powinien przeprowadzić rodzinny wywiad środowiskowy, a przy braku takiej możliwości - wezwać świadczeniobiorcę do stawienia się w ośrodku pomocy społecznej celem złożenia wyjaśnień. Jeżeli mimo zastosowania powyższych procedur nie uda się ustalić aktualnej sytuacji świadczeniobiorcy, organ wydaje decyzję o wygaśnięciu decyzji przyznającej świadczenie pieniężne (vide: Sierpowska Iwona, Pomoc społeczna. Komentarz. wyd. VI – Lex).
Wyrok WSA z dnia 12 grudnia 2023 r., II SA/Łd 487/23
Standard: 85698 (pełna treść orzeczenia)
Wyjaśnienia beneficjenta świadczeń pomocy czy też ustalenie przyczyn niepobierania przyznanego świadczenia pieniężnego ma znaczenie dla usunięcia skutków wstrzymania wypłaty świadczeń, a nie samego wstrzymania wypłaty świadczenia.
Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2022 r., I OSK 1380/21
Standard: 85702 (pełna treść orzeczenia)
Skoro skarżący nie odbierał kierowanej do niego korespondencji i pomimo nieodbierania przez dwa pełne miesiące zasiłku stałego nie kontaktował się z OPS a także w kolejnym miesiącu (wrześniu) również nie odbierał korespondencji, a Policja w ramach prowadzonych na zlecenie OPS czynności ustaliła, że skarżący wyjechał do innej miejscowości to zarzuty skargi odnośnie do braku podjęcia przez organ niezbędnych czynności wyjaśniających nie są uzasadnione. Pod nieobecność skarżącego w miejscu jego zamieszkania - trudno było bowiem przeprowadzić z nim jakiekolwiek czynności.
Niezasadne są także zarzuty skargi wywodzące, iż organ winien zweryfikować czy faktycznie, jak wynikało z pisma Policji z 10 września 2018r., skarżący wyjechał do rodziny. W skardze nie wskazano bowiem: w jaki sposób obiektywnie możliwymi i posiadanymi w ramach wiążącej procedury środkami - organ administracji prowadzący sprawę miałby "zweryfikować" czy istotnie skarżący wyjechał "do rodziny".
Wyrok WSA z dnia 12 grudnia 2019 r., I SA/Wa 951/19
Standard: 85706 (pełna treść orzeczenia)