Zasiłek celowy z pomocy społecznej na pokrycie kosztów sądowych

Zasiłek celowy (art. 39 - 41 u.p.s.) Koszty sądowe w sprawach cywilnych (art. 1 u.k.s.c.)

W sytuacji gdy pewne opłaty sądowe nie podlegają zwolnieniu od kosztów sądowych, zasadnym będzie rozważenie udzielenia osobie chcącej skorzystać z ochrony sądowej określonych świadczeń z pomocy społecznej.

Przyjąć trzeba, że przewidziane prawem zwolnienie od kosztów sądowych, jak i ewentualne świadczenia z pomocy społecznej powinny kompleksowo gwarantować dostępność do sądu tym osobom, które z przyczyn ekonomicznych nie są w stanie pokryć kosztów dochodzenia swych praw przed organami wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących ich bytu.

Obowiązek uwzględnienia konstytucyjnego prawa do sądu dotyczy również organów stosujących ustawę o pomocy społecznej w takim zakresie, w jakim prawo to nie jest wystarczająco gwarantowane przez przepisy innych ustaw.

Dlatego rozstrzygając o ewentualnym przyznaniu zasiłku celowego organy powinny zbadać na ile w sprawie ma zastosowanie sądowe lub ustawowe zwolnienie od kosztów sądowych.

Następnie ocenie podlegać powinna wysokość opłaty sądowej w świetle konkretnych okoliczności danej sprawy, włącznie z możliwością jej uiszczenia przez skarżącą, przy uwzględnieniu charakteru sprawy sądowej i etapu postępowania sądowego.

Wyrok WSA z dnia 27 listopada 2008 r., II SA/Go 676/08

Standard: 85650 (pełna treść orzeczenia)

Art. 39 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, w kontekście deklarowanej w art. 23 ust. 2 pomocy w załatwianiu spraw urzędowych - dopuszcza możliwość udzielenia zasiłku na pokrycie opłaty podstawowej (sądowej), która nie jest objęta zwolnieniem od kosztów sądowych (por. postanowienie z dnia 23 listopada 2006r., IV CZ 89/06).

Wyrok WSA z dnia 30 maja 2008 r., II SA/Go 181/08

Standard: 85723 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.