Zaliczenie do dochodu świadczeń uzyskanych jednorazowo należnych za dany okres (art. 8 ust. 12 u.p.s.)
Kryterium dochodowe świadczeń z pomocy społecznej (art. 8 u.p.s.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W przepisie art. 8 ust.11 ustawodawca jednorazowo otrzymaną kwotę nakazuje rozliczyć w równych częściach na okres 12 kolejnych miesięcy, poczynając od miesiąca w którym dochód został wypłacony. Nie sposób jednak tego sposobu zarachowania odnieść do świadczeń, o których mowa w art. 8 ust.12 u.p.s.
W przepisie art. 8 ust.12 u.p.s. zawarto bowiem sformułowanie o "uzyskaniu jednorazowo dochodu należnego za dany okres". Taki zapis uniemożliwia rozliczanie zaległych, spłaconych jednorazowo świadczeń okresowych w sposób tożsamy ze świadczeniami nie mającymi charakteru powtarzalnego, o których mowa w art. 8 ust.11 u.p.s..
Świadczenie okresowe, wypłacone jednorazowo za minione miesiące zachowuje nadal ten charakter . Identyczne stanowisko odnośnie interpretacji przepisu art. 8 ust.12 u.p.s. zawarł NSA w wyrokach, wydanych w sprawach o sygnaturze I OSK 2071/16 i I OSK 1050/15, pierwszy wydano dnia 8 lutego 2017r, drugi 30 lipca 2015).
Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 2020 r., I OSK 223/20
Standard: 85591 (pełna treść orzeczenia)
W art. 8 ust. 12 u.p.s. wskazano w jaki sposób należy ustalić wysokość dochodu wnioskodawcy (rodziny) w przypadku uzyskania dochodu z zaległych świadczeń. Stosownie zatem do tego przepisu w przypadku uzyskania jednorazowo dochodu należnego za dany okres, kwotę tego dochodu uwzględnia się w dochodzie osoby lub rodziny przez okres, za który uzyskano ten dochód. Oznacza to, że w sytuacji wypłacenia jednorazowo zaległych, a należnych świadczeń, ta jednorazowa wypłata powiększy w odpowiedniej części dochód za każdy z tych miesięcy z osobna. Taka sytuacja miała miejsce w niniejszej sprawie. Skarżącym kasacyjnie bowiem przyznano i wypłacono jednorazowo zaległe, a należne im świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny. Przyznanie skarżącym zaległych świadczeń spowodowało konieczność zastosowania w sprawie art. 8 ust. 12 u.p.s. Prawidłowo zatem organy administracji publicznej uznały, że dochód wypłacony po upływie okresu, którego dotyczy, dolicza się do dochodu za minione miesiące. Kwotę tego dochodu należy więc uwzględnić w odpowiednich częściach w dochodzie rodziny w miesiącach, za które świadczenie zostało przyznane.
Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2017 r., I OSK 2071/16
Standard: 85598 (pełna treść orzeczenia)