Wystąpienie do sądu o wyznaczenie przedstawiciela dla osoby niezdolnej do czynności prawnych, o ile przedstawiciel nie został już wyznaczony (art. 34 par. 1 k.p.a.).
Przedstawiciel dla nieobecnej strony w postępowaniu administracyjnym (art. 34 k.p.a.,art. 184 k.r.o, art. 601 k.p.c.)
Z art. 30 par. 1 k.p.a. wynika natomiast, że osoby fizyczne nieposiadające zdolności do czynności prawnych działają przez swych ustawowych przedstawicieli. Organ administracji publicznej ma przy tym obowiązek wystąpić do sądu o wyznaczenie przedstawiciela dla osoby niezdolnej do czynności prawnych, o ile przedstawiciel nie został już wyznaczony (art. 34 par. 1 k.p.a.). W literaturze wskazuje się, że samodzielny udział w postępowaniu w charakterze strony osoby pozbawionej zdolności procesowej pociąga za sobą wadliwość postępowania określoną w art. 145 par. 1 pkt 4 k.p.a. Wadliwość ta daje zatem podstawę do wznowienia postępowania i uchylenia wydanej w nim decyzji (por. J. Borkowski w: B. Adamiak, J. Borkowski Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, Warszawa 2004 s 242, pogląd ten powołuje Z. R. Kmiecik w: Zdolność procesowa strony w postępowaniu administracyjnym, Państwo i Prawo 2008 r., Nr 8, s. 51).
Wyrok WSA z dnia 30 maja 2022 r., III SA/Kr 1656/21
Standard: 85374 (pełna treść orzeczenia)
W postępowaniu administracyjnym nie ma instytucji prawa pomocy obejmującej ustanowienie przez organ pełnomocnika. Z kolei przepis art. 34 § 1 k.p.a. zobowiązuje organ do wystąpienia do sądu z wnioskiem o wyznaczenie przedstawiciela ( nie zaś pełnomocnika, o którym mowa w art. 32 k.p.a.) dla osoby nieobecnej lub niezdolnej do czynności prawnych. Osobą niezdolną do czynności prawnych w rozumieniu powołanego przepisu jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych (art. 12 k.c.) i osoba mająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych (art. 15 k.c.). Jak z powyższego wynika, zły stan zdrowia osoby będącej stroną postępowania nie stanowi przesłanki wystąpienia z wnioskiem o ustanowienie przedstawiciela.
Wyrok WSA z dnia 19 marca 2008 r., III SA/Gd 437/07
Standard: 85376 (pełna treść orzeczenia)