Wpływ dodatku mieszkaniowego na dochód beneficjenta świadczeń z pomocy społecznej
Kryterium dochodowe świadczeń z pomocy społecznej (art. 8 u.p.s.)
W sytuacji utraty dodatku mieszkaniowego mamy do czynienia z utratą dochodu, o jakiej mowa w art. 8 ust. 3 u.p.s., która upoważnia do zastosowania wspomnianego wyżej drugiego rozwiązania, tj. przedstawienia dochodu z miesiąca wpłynięcia wniosku, a nie dochodu z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku.
Wyrok NSA z dnia 29 lutego 2024 r., I OSK 293/23
Standard: 85297 (pełna treść orzeczenia)
Nie ma podstaw prawnych, by pomijać przy określaniu dochodu (mającego wpływ na wysokość zasiłku stałego po myśli art. 37 ust. 2 pkt 1 u.p.s.) kwotę otrzymywanego na mocy odrębnej decyzji dodatku mieszkaniowego. Z tego powodu dodatek mieszkaniowy otrzymywany przez skarżącą stanowi jej dochód, który należy uwzględnić dla potrzeb ustalenia wysokości zasiłku stałego.
Nie można podzielić argumentacji skarżącej, że skoro w ustawie o dodatkach mieszkaniowych w art. 3 ust. 3 postanowiono, że do dochodu nie wlicza się między innymi dodatku mieszkaniowego, to ten przepis znajduje zastosowanie na gruncie ustawy o pomocy społecznej w zakresie zasiłku stałego. Jest wręcz przeciwnie – ustawa o pomocy społecznej nie odwołuje się w tym względzie do ustawy o dodatkach mieszkaniowych, wobec czego przepis art. 3 ust. 3 u.d.m. nie ma w ogóle zastosowania przy ustalaniu dochodu dla potrzeb wysokości zasiłku stałego.
Przepisy ustawy o pomocy społecznej stanowią kompletną regulację prawną, tym samym cytowane wyżej przepisy art. 8 ust. 3 i ust. 4 u.p.s. nie pozwalają na pomniejszenie dochodu ustalanego dla celów zasiłku stałego o kwotę dodatku mieszkaniowego.
Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2023 r., I OSK 188/21
Standard: 85295 (pełna treść orzeczenia)