Zakres regulacji art. 104 u.p.s.
Ściąganie należności z tytułu wydatków i opłat oraz z tytułu nienależnie pobranych świadczeń (art. 104 u.p.s.)
Art. 104 ust. 4 u.p.s. jest jedynym przepisem, który daje organom możliwość rozważenia zasadności umorzenia świadczeń przyznanych w ramach pomocy społecznej, a podlegających z różnych przyczyn zwrotowi. Dotyczy on jednak jedynie świadczeń przyznanych z zastrzeżeniem zwrotu oraz świadczeń nienależnie pobranych.
Pobrany przez skarżącego zasiłek stały nie był natomiast ani świadczeniem otrzymanym z zastrzeżeniem zwrotu, o którym mowa w art. 41 pkt 2 u.p.s. czy art. 96 ust. 2 u.p.s., a także nie był świadczeniem nienależnie pobranym w rozumieniu tej ustawy. Z tego względu organ pierwszej instancji nie mógł w ogóle merytorycznie ocenić wniosku o umorzenie należności i prowadzić postępowania w tej sprawie.
Wyrok WSA z dnia 22 października 2024 r., II SA/Ol 517/24
Standard: 85612 (pełna treść orzeczenia)
Z art. 104 ust. 1 u.p.s. wynika, że należności z tytułu wydatków na świadczenia z pomocy społecznej z tytułu opłat określonych przepisami ustawy oraz z tytułu nienależnie pobranych świadczeń podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, dalsze zaś ustępy art. 104 u.p.s. regulują m.in.:
- możliwość odstąpienia od żądania zwrotu,
- umorzenia kwoty nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części,
- odroczenia terminu płatności,
- rozłożenia na raty,
- kwestię przedawnienia należności,
- przerwy w biegu przedawnienia,
- termin, po upływie którego nie wydaje się decyzji o zwrocie należności.
Regulacja zawarta w art. 104 ups ma charakter ogólny, bowiem - jak wynika z zakresu przedmiotowego określonego w ust. 1 - dotyczy różnych należności, opłat czy też nienależnie pobranych świadczeń określonych w u.p.s., które podlegają zwrotowi.
Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2024 r., I OSK 1400/23
Standard: 85236 (pełna treść orzeczenia)